APPLE, ÇİNLİ HACKERLERİN UYGURLARIN VERİLERİNİ ÇALDIĞINI AÇIKLADI

Çinli bilgisayar korsanlarının Apple’in tarayıcısındaki bir güvenlik açığından yararlanarak Uygurlara ait çeşitli kişisel verileri çaldığı öğrenildi.

Apple Insider'ın verdiği haberine göre Evil Eye adlı bir hacker grubunun İos sistemindeki bir güvenlik açığından yararlanarak Uygur temalı web sitelerini ziyaret edenlerin cep telefonlarına girerek mesaj, e-posta, fotoğraf, konum ve rehberdeki kişi listesini çaldığı ortaya çıktı.

Açık fark edilir edilmez ilgili makamlarca geçen yıl temmuz ayında kapatılmış olmasına rağmen, casusluk operasyonunun bu yıl Mart ayına kadar devam ettiği bildirildi.

Görünüşe göre bu telefon virüsü İphone’deki Safari, Google Chrome ve Edge tarayıcılarına girebiliyor. Ancak güncellenen İos sürümünün saldırıya açık yönü bulunmadığı, cihazlar yeniden başlatıldığında virüsün rolünü kaybedeceği belirtildi.

Uzmanlara göre bu korsan grubu Çin makamlarının himayesinde faaliyet gösteriyor. 2016'dan 2019'a kadarki Uygurları izlemek için kullanılan cep telefonu virüsünün de bu gruba ait olduğu öne sürülüyor.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 592 kişi okudu!
23/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.