Apple, Çinin isteği üzerine Kuran Uygulamasını Kaldırdı

Apple, Çin rejiminin talebi üzerine Çin uygulama pazarından, Kuranı kerim uygulamasını kaldırdı. Böylece Çin'in yaptığı sözde "dini özgürlük politikası" iddiasının yalan olduğu bir kez daha gözler önüne serildi.

BBC’in haberine göre Apple’in Çin rejiminin talebi üzerine Çin'deki App Store'dan "Quran Majeed" uygulamasını kaldırdığını ancak Apple yada Çinli yetkililerin konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadığı bildirildi.


BBC haberinde uygulamanın kaldırılmasının nedeninin sözde "yasadışı dini içerik" bulunması olduğu belirtildi.

Haberde Ayrıca, başka bir İncil uygulama geliştirme şirketinin de, Çin'in talebi üzerine İngilizce İncillerin güncellenmesi gerekçesi ile uygulamalarını kaldırmak zorunda kaldığı belirtildi.

Kuran Majid uygulamasını geliştiren Pakistan'ın veri yönetimi şirketinden yapılan açıklamada, Çinli yetkililerden daha fazla bilgi bekledikleri belirtildi. Karaçi merkezli şirketin Çin'de yaklaşık bir milyon ve dünya çapında yaklaşık 40 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Bu durumlar Açıklandıktan sonra ABD-İslam İlişkileri Konseyi, Apple'ı "Çin'in Müslümanlara ve diğer dindar insanlara zulmetmesine yardım etmekle" suçladı. ABD İslami İlişkiler Konseyi iç İşleri Başkan Yardımcısı Edward Ahmed Mitchell yaptığı açıklamada, "Bu karar iptal edilmelidir.

ABD şirketleri şu anda Çin'e karşı koyamazlarsa, gelecek yüzyılda süper faşist bir devlete tarafından güvenlik tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklar." İfadelerine yer verdi.

Ayrıca Amazon'un sesli kitap hizmeti Audible Audio and Video da, İslami ve Hristiyan kutsal kitaplarını okumak için kullanılan bazı telefon uygulamalarını Çin’deki Apple App Store'dan da kaldırdı.


Audible, uygulamasının bir "izin talebi" nedeniyle geçen ay Çin’in en büyük Apple mağazasından kaldırıldığı belirtilmişti.

Çin rejimi her zaman din özgürlüğünü tam olarak koruduğunu iddia etse de, bu tür olayların ortaya çıkması Çin'in gerçek yüzünü uluslararası topluma ifşa etmekte ve Çin'in uluslararası teknoloji şirketleri üzerindeki kontrolünün ve etkisinin arttığını açığa çıkarıyor.


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press
Bu Haberi 179 kişi okudu!
18/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.