AP, Çin'in Soykırım Suçunu Tanıdı

Avrupa Parlamentosunda Çin'in Doğu Türkistan’daki eylemlerinin insanlığa karşı suç teşkil ettiği ve soykırım riski taşıdığına karar verdi.

9 Haziran 2022 tarihinde Avrupa Parlamentosunda yapılan oylamada Vekiller, AB ve üye ülkelere vahşeti sona erdirmek ve işlenen suçların sorumluluğunu sağlamak için Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi uyarınca gerekli tüm adımları atma çağrısı yaptı

Oylamada Çin’in Uygurlara yönelik eylemlerinin insanlığa karşı suç teşkil ettiği ve soykırım riski taşıdığı savunuldu.

AP'nin Strazburg'da toplanan Genel Kurul oturumunda geçen ayın sonunda Çin'in Doğu Türkistan’daki polis arşivlerinden basına sızdırılan dosya ve fotoğraflarla ilgili hazırlanan karar tasarısı görüşüldü.

GEREKEN ADIMIN ATILMASINA ÇAĞRILDI

Oturumda söz alan vekiller, tasarıda Çin'in eylemlerinin insanlığa karşı suç ve Uygurlara karşı soykırım riski taşıdığının altını çizdi.

Vekiller, AB ve üye ülkelere vahşeti sona erdirmek ve işlenen suçların sorumluluğunu sağlamak için Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi uyarınca gerekli tüm adımları atma çağrısı yaptı.

Polis kayıtlarının Uygurların mağduriyetini her zamankinden fazla ortaya koyduğunu aktaran vekiller, "sözde eğitim merkezlerinde toplu keyfi gözaltılar, işkenceler, çocukların ebeveynlerinden zorla ayrılması, köle işçiliği ve dijital izleme sistemi gibi etnik, kültürel ve dini kimliği ortadan kaldırmaya yönelik baskıların" gözler önüne serildiğini kaydetti.

Genel Kurulda onaylanan AP'nin kararları üye ülkelere tavsiye ya da çağrı niteliğinde oluyor ve üye ülkeler için hukuki bağlayıcılığı bulunmuyor.

ÇİN'İN TEPKİSİ

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin 24 Mayıs'ta polis kayıtlarıyla ilgili basına sızdırılan belgelere ilişkin soruya verdiği yanıtta, "Bahsettiğiniz, Çin karşıtı güçlerin Çin'i karalamaya yönelik çabalarının son örneğidir. Bunlar eski hilelerin tekrarından ibarettir. Dedikodu ve yalanları yayarak dünyanın vereceği hükmü gölgeleyemezler. Xinjiang'da istikrar ve refahın olduğu, orada yaşayanların da hayatlarından gayet memnun ve mutlu olduğu gerçeğinin üzerini örtemezler." ifadelerini kullanmıştı.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

 

Bu Haberi 244 kişi okudu!
10/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.