Ankara ve Urumçi'de “bizim xinjiang yahşi yer” propagandası

Çinli ve Türk temsilciler, dün video konferans yoluyla düzenlenen “Bizim Xinjiang yahxi Yer” adlı toplantıda Doğu Türkistan’daki gerçek durumu gizleyen sahte ve aldatıcı bilgiler ile gizlenmiş durumu ele aldı.

Çin propaganda medyası CRL’ye göre Doğu Türkistan’daki Xinjiang Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Şevket Emin, hiçbir gücün Xinjiang’daki etnik grupların güzel yaşama kavuşma sürecinin önüne geçmeyeceğini kaydetti. Şevket Emin, “Xinjiang’da refah ve kalkınmaya zarar getirecek tüm girişimler sonunda başarısız olacaktır. Xinjiang’ın geleceği son derece parlaktır.” diye konuştu.

Çinli yetkililer toplantıda etkisi ve baskısı altındaki sivil halktan bazı kişileri konuşma yaptırarak Doğu Türkistan’daki gelişmeler başlığı altında yalan ifade vermeye zorladı.

Kendisinin Kaşgar Mesleki Eğitim Merkezi’nden mezun olduğunu anlatan Ezimet Ehed, şimdi Uygur ekmeği “Nan” Kültür ve Endüstri Bölgesi’nde çalıştığını, ve mesleki eğitim merkezindeki kurs süreciyle ilgili konuşma yaparken: “Mesleki eğitim merkezi, beni dini aşırıcılıktan kurtardı ve mesleki beceri kazandırdı. Bu merkezler çok güzel okullardır, orada gördüğüm eğitim sayesinde şimdi güzel bir yaşama kavuştum. Ben ve ailem okulumuza çok teşekkür ederiz ”dedi.

Doğu Türkistan’daki Xinjiang Eğitim Bilimleri Üniversitesi Kimya ve Kimya Mühendisliği Fakültesi’nden Doç. Dr. Nurzat Hebibul, Turfan’da Doğmuş küçük bir çocuktan doçent doktorluğa gelme sürecini anlattı.

doçent doktor Hebibulla, “Etrafımdaki birçok akrabam, iş arkadaşım ve öğrencim benim gibi güzel eğitim gördüler. Bazı yabancı siyasetçiler ve medya kuruluşları, Xinjiang’daki etnik grupların kötü ve ayrımcı muameleye maruz kaldığını iddia ettiler, bu tamamen bir yalandır. Ben bu iddiaların yalan olduğunun somut kanıtıyım.” diye konuştu.

Çin propaganda medyasına göre Toplantıya katılan Türk temsilcilerin soruları da yanıtlandı. Ayrıca Doğu Türkistan’daki istihdam, yoksullukla mücadele ve insan haklarının korunduğu gibi aldatıcı ve yanıltıcı bilgiler verildi.

Bilgilere göre “bizim Xinjiang yahxi Yer” temalı basın toplantısının, Çin’in Ankara Büyükelçiliği ve Çin’in Doğu Türkistan’daki Xinjiang halk hükümeti tarafından ortaklaşa organize edildiği aktarıldı.


Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press
Bu Haberi 194 kişi okudu!
27/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.