Amerikan başkanı BM’de Uygur Soykırımına değindi

Amerikan Başkanı Joe Biden, New York'ta devam eden 77. BM Genel Kurulu'na katıldı ve genel kurula hitaben konuşma yaptı.

Konuşmasının başında 24 Şubat'tan bu yana devam eden Rusya Ukrayna savaşının sakin seyrinden bahsederken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan Rusya'yı egemen bir ülke olan komşusunu işgal etmeye ve haritadan yok etmeye çalışmakla suçladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in 21 Eylül'de nükleer silahlarla ilgili açıklamasına dikkat çeken Biden: “Putin, “Nükleer Silah Antlaşması” kapsamındaki sorumluluklarını pervasızca görmezden geliyor ve Batı ve Avrupa için nükleer bir tehdit oluşturuyor.” Dedi. Ayrıca konuşmasında, İran'ın nükleer silah edinmesini engellemek için her türlü çabayı göstereceğini vurguladı.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIMA DİKKAT ÇEKTİ
ABD başkanı Biden konuşmasında, Çin'in tüm kavramları alt üst eden,  eşi görülmemiş ve endişe verici bir düzeyde nükleer silah yolunda olduğunu vurgularken Doğu Türkistan’da yaşanan sistematik soykırım uygulamalarına parmak bastı.

Biden şu ifadeleri kullandı; “İnsan hakları, ulaşmaya çalıştığımız her hedef için temel olmalıdır. Ancak bugün, 2022 yılında tüm dünyada en temel insan hakları risk altında. İşte Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlalleri. BM İnsan Hakları Komisyonu raporunun çok net bir şekilde ifade ettiğini belirtmek isterim ve ABD'nin her zaman önceliği insan haklarını korumak olduğunu hatırlatmak isterim.”

Aynı Toplantıda Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da Uygur sorununa değinmişti, fakat şu an gündem, Rusya’nın başlatabileceğinden korkulan “Nükleer savaş” haberleriyle çalkalanıyor. Ne yazınki, Doğu Türkistan’la ilgili ciddi durum ve here türlü gelişmeler artık dikkat çekmiyor.

YUSYA KISMİ SEFERBERLİK BAŞLATTI
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in nükleer silah kullanımına ilişkin açıklamasını ciddiye alınması gerektiğini ve Rusya'nın nükleer programını yakından izleyeceğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, 20 Eylül'de yaptığı konuşmada, nükleer silahlara atıfta bulunarak, gerekirse elindeki tüm imkanları kullanmaktan çekinmeyeceğini söyledi ve ulusal kısmi seferberlik ilan ettiğini açıklamıştı.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 169 kişi okudu!
23/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.