Altay bölgesinde 7 kişi donarak öldü

Doğu Türkistan'ın İli Kazak bölgesine bağlı Altay şehrinde hava sıcaklığı -48.6 °C'ye düştü ve 7 kişi donarak öldü.

Çin rejiminin 4 ağustostan beri uyguladığı zorunlu tecrit uygulamaları yüzünden evlerine kapatılan ve yaşamını çobanlıkla sürdüren Kazak halkı soğuk kış şartları altında çok zor durumda kaldı.

Çin haber kaynaklarına göre, Altay şehri yetkilileri 28 Kasım akşamı bir bildiri yayımlayarak aşırı soğuk nedeniyle kentte bir şantiyede çalışan 7 kişinin donarak hayatını kaybettiğini açıklandı.

Bilgilere göre 20 Kasım'dan bu yana Altay bölgesinde son 10 yılın en şiddetli soğuk hava koşullarının yanı sıra kar fırtınası yaşanıyor.

BİRİ HARİÇ HEPSİ DÖNARAK CAN VERDİ
26 Kasım günü yerel saat 23:00 sularında, Altay Şehri Polis bürosu, G217 karayolu üzerindeki otobanın ilk sözleşme bölümünün K58 istasyonundaki sekiz personelin kayıp olduğunu bildirdi. Çok geçmeden aşırı soğuk hava şartları altında gerçekleşen fırtınada mahsur kalan insanların olduğu yönünde ihbar alan Polis güçleri, siviller ve yerel yetkililerinde aralarında olduğu bir kurtarma ekibi oluşturarak arama kurtarma hareketi başlattı.

27 Kasım yerel saatle 11:10'da 8 kişinin buz tutmuş bedenine ulaşıldığı, hastaneye kaldırılan Kazak Türklerinden bir kişinin hayati belirtileri stabil olduğu için kurtarıldığı, ancak 7 kişinin aşırı soğuk havada çoktan donarak hayatını kaybettiği bildirildi.

SALGIN BAHANE, AMAÇ KATLİAMI MEŞRULAŞTIRMAK
Gözlemciler Çin verilerinin güvenilmez olduğunu Urumçi’deki yangın faciasında da ölen sayısını olabildiğince düşük gösterdiğini, -48.6 °C soğukta donarak ölen veya 4 aydır kesintisiz sürdürülen sözde tecrit uygulamaları yüzünden ölüm vakalarının arttığını, “salgın” bahane olduğu müddetçe daha fazla can kaybı yaşanacağını kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 206 kişi okudu!
02/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.