Almanya, Çin 5G şirketlerine sınırlama getiriyor!

Almanya Federal İçişleri ve Topluluk bakanlığı tarafından Çin menşeli 5G ekipmanlarına sınırlama getirilmesi planlanıyor. Açıklanan bilgilere göre önümüzdeki haftalarda alman federal parlamentosunda öneri sunulacak.

Almanya'da, 5G radyo erişim ağlarında (RAN) Huawei bileşenlerinin yaygın kullanımı üzerine tartışmalar sürerken, yeni bir rapor, Almanya Federal İçişleri ve Topluluk Bakanlığı'nın yerel taşıyıcılar olan Deutsche Telekom ve Vodafone gibi şirketlerin Çin menşeli 5G ekipmanlarına sınırlama getirmeyi düşündüğünü gösteriyor. Rapora göre, içişleri bakanlığı, önümüzdeki hafta Alman federal parlamentosuna bu konudaki görüşlerini sunacak.

TAMAMEN YASAKLANABİLİR 
Tartışılan mevzuat taslağına göre, Alman telekomünikasyon şirketlerinin ağlarının çekirdek kısmında Çin menşeli 5G RAN ekipmanlarının kullanımını 1 Ekim 2026 tarihine kadar sınırlamaları gerekecek. Sınırlamanın kesin ayrıntıları henüz belirlenmemiş olsa da rapora göre, bu ya yüzde 25'lik bir sınırlama getirilmesini veya Çin 5G ekipmanlarının tamamen yasaklanmasını içerebilir.


İLGİLİ HABERLER: HUAWEİ, AB PARLAMENTOSUNDA CASUSLUKLA SUÇLANDI


Bir Alman yetkilisi, Almanya'nın federal hükümetine ev sahipliği yapan bölgelerin, özellikle Berlin gibi bölgelerin mobil ağlarında hiçbir Çin teknolojisinin kullanılmaması gerektiğini belirtti. Almanya İçişleri Bakanlığı, ülkenin Çin 5G teknolojilerine olan aşırı bağımlılığını azaltmayı amaçlıyor ancak bu konuda Dijital İşler Bakanlığı'nın muhalefetiyle karşılaşması muhtemel görünüyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 497 kişi okudu!
22/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.