Almanlar Çin'in “Zorunlu Çalıştırma” Politikasına Karşı

Çin'in Doğu Türkistan'daki sistematik soykırım suçu uluslararası düzeyde açığa çıkarken, Alman tüketicilerin zorla çalıştırmaya karşı farkındalığı artıyor ve son anketler de bu eğilimi net bir şekilde gösteriyor.

Deutsche Welle DW’nin bildirdiğine göre, Çin'in Doğu Türkistan'daki soykırımının şu anda Alman politikacıların ve halkının temel endişelerinden biri haline geldiği ve konuyu ele alan Alman anket kuruluşu “Civey” tarafından yayımlanan sonuç bildirisinde, Alman tüketicilerin Çin’in Doğu Türkistan’daki köle işçi çalıştırma sistemine karşı olduğu belirtildi.

5.000'den fazla Alman vatandaşının katıldığı ankete göre, tüketicilerin %71'inin belirli üretim süreçlerine “Zorunlu çalıştırma” karıştığı takdirde, bu tür ürünlerin ithalatını yasaklamak istediklerini söylediği kaydediliyor.

VOLKSWAGEN SUÇLAMALARI REDDEDİYOR
Tüketicilerin %56'sı ise, en ufak şüphe taşıyan tüm ürünlerin katiyen köle işçilik ürünü statüsünde muamele görmesi ve yasaklanması gerektiğini savunurken, %67 katılımcı da, otomotiv devi Volkswagen’in Urumçi'deki fabrikasının kapatılmasını desteklediği görülüyor.

Ankete göre Doğu Türkistan’daki kölelik sistemine karşı olanların %88’i Alman Yeşiller Partisi'ni destekleyenler olarak ifade ediliyor. Diğer partileri destekleyen Almanların arasında da köle işçiliğe karşı olanların sayısı neredeyse %50'yi buluyor.

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen, Doğu Türkistan'daki Komünist Parti yetkilileri ile yakın işbirliği içerisinde operasyonlarını ve üretimini sürdürmesinden dolayı uluslararası toplum tarafından güçlü eleştirilerle karşı karşıya. Nitekim 2013 yılından bu yana Doğu Türkistan'da üretim tesisleri kuran Volkswagen, üretim tesislerinde zorunlu işçi çalıştırmanın olmadığını iddia ediyor.

Bu ayın başlarında Alman ekonomi bakanı, Çin rejiminin Doğu Türkistan’da kurduğu toplama kamplarının etrafındaki fabrikalara yatırım yapmak ve yeni fabrikalar inşa etmek için giden Alman firmalarının tüm risklerden kendisi sorumlu olduğu konusunda uyarı yapmıştı.

ÇİN’İN ZORLA ÇALIŞTIRMA UYGULAMASI
Yüzbinlerce Uygur Türkü'nün bölgedeki fabrikalarda zorla çalıştırıldığı ayyuka çıkmış, Doğu Türkistan'daki bazı işletmeler, "zorla çalıştırma" yoluyla üretim yapıldığına dair suçlamaların hedefi olmuştu.

Washington yönetimi, Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri ile diğer etnik ve dini gurupların zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören “Uygur zorunlu çalıştırmayı önleme” yasasını 21 Haziran 2022 tarihinde yürürlüğe koyarak suçlamaların hedefi olan işletmelere ve onlarla çalışan şirketlerin aksini ispat etmesini istemişti.

Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını, Uygurların “mutlu” olduklarını savunmuştu.

Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) raporuna göre 100 den fazla ülke ve 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanlar köle işçi olarak kullanılıyor.

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 454 kişi okudu!
29/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.