Alman İstihbaratı uyardı

ABD’de Çin’e ait olduğu iddia edilen ve casusluk amacı taşıdığı belirtilen hava balonlarının ortaya çıkmasından sonra durum değerlendiresi yapan Almanya iç istihbaratı, Çin’in casusluk girişimleri konusunda uyardı.

ODAKNOKTASI EKONOMİK CASUSLUK
İÇ istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Thomas Haldenwang, Almanya’daki Çin casusluk girişimlerinin artmasından endişe ettiğini söyledi. Haldenwang, Welt am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, “Çin geniş kapsamlı casusluk ve nüfuz faaliyetleri geliştiriyor. Bunların önümüzdeki yıllarda artmasına karşı hazırlıklı olmalıyız” dedi. Birkaç yıldır siyasetçilerin gözetlendiğini belirten Haldenwang, Çin’in geçmişte odak noktasının ekonomik casusluk olduğunu ve ekonomik bağımlılıkların siyasi etkiye yol açabileceğini vurguladı.

Çin’in stratejisinin uzun vadeli olduğuna dikkati çeken Haldenwang, “Çin’deki siyasi liderlik, Almanya ve Avrupa ekonomisiyle yoğun ilişkilerinden de kaynaklanan ekonomik gücünü, siyasi hedeflerini uygulamak için zaten kullanıyor” dedi.

Federal İçişleri Bakanlığı sözcüsü de Çin’e ait casus balonlarla ilgili yaptığı açıklamada, Almanya’da, ABD’de yaşandığı iddia edilen uçuşlara benzer bir hava hareketliliği bilgisi olmadığını söyledi. Ancak Almanya’nın Çin’in en önemli istihbarat ve nüfuz hedeflerinden biri olduğu varsayılıyor.

İNGİLTERE SORUŞTURMA BAŞLATTI
İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallis, ABD ve Kanada'nın, Çin’e ait üçü “casus Bolun” olarak tanımlanan dört yüksek irtifa uçağını düşürdükten sonra, güvenlik soruşturması başlattıklarını açıkladı.

Wallis, İngiltere ve müttefikleri, “Casus balon” ların hava sahamıza girmesinin güvenliğimiz için ne anlama geldiğini tartışması gerektiğini vurgulayarak, durumun, küresel güvenliğin nasıl kötüleştiğinin yeni bir kanıtı olduğuna işaret etti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 319 kişi okudu!
15/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.