Alim Öldü Alem Öldü!

İslam dünyasının önemli alimlerinden biri olan ve İsmailağa Cemaatinin şeyhi Mahmut Ustaosmanoğlu hocaefendi, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 24 Haziran Cuma namazına müteakip Fatih Camii'ndeki törene gelen Milyonların duasıyla son yolculuğuna uğurlandı.

93 yaşında hakkın rahmetine yürüyen hocaefendi, böbrek rahatsızlığı nedeniyle bir süredir İstanbul'da bir hastanede tedavi görüyordu. Ustaosmanoğlu'nun gece saat 01:00 sularında ruhunu teslim ettiği ve Merhumun naaşı, gece hastaneden alınarak Beykoz Yavuz Selim Mahallesi'nde bulunan evine götürüldüğü, hocaefendinin vefat haberini alan sevenlerinin gece saatlerinden itibaren Ustaosmanoğlu'nun evine akın etti.

Gelenler nedeniyle eve çıkan sokaklar araçlarla dolup taştı. Sokaklar araç trafiğine kapatılırken, Ustaosmanoğlu'nun sevenleri sabah saatlerine kadar evin önünde bekledi.

CENAZEDE DEVLET ERKANI VE İSLAM DÜNYASINDAN TEMSİLCİLER VARDI
Ustaosmanoğlu, cuma namazına müteakip Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze töreni nedeniyle cami ve çevresinde güvenlik önlemi alındı. Fatih Camii'ndeki törene Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere devlet erkanı ve Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali el-Karadâğî olmak üzere İslam dünyasından temsilciler ve de merhumu seven yüzbinlerce insan katıldı.

Doğu Türkistan Ulemalar Birliği olarak merhumun İslam dünyasına katkılarından dolayı minnettarlık bildiren ve islam dünyasına başsağlığı dileyen bir taziye bildirisi yayımladı.

Bildirinin özeti şu şekilde;
Türkiye'nin en büyük cemaatlerinden olan İsmaili Ağa cemaati lideri Şeyh Mahmut Ustaosmanoğlu, hayatı boyunca birçok önemli Camilerde vaizlik yapmış ve cemaate önderlik etmenin yanı sıra, ömrü boyunca kendisini ilim irfan öğretmeye ve binlerce Ulema yetiştirmeye adamıştır.

Mahmut Hocaefendi ayrıca bilim ve araştırma alanında geniş deneyime sahip ve tefsir alanında etkin bir şekilde çalışmıştır.  "Ruh-ul Furkan" Tefsiri  üzerine çalışmalarını başlayalı birkaç yıl olmuş ve yakın zamanda bu eserin 19. cildini tamamlamıştı.  Merhum, her ne kadar 54 ciltlik tefsiri tamamlamayı amaçlamış olsa da, ömrü buna müsaade ermemiştir. Allah Merhumun ümmeti Muhammede sunduğu bütün hizmetlerini dergahıda kabul etsin. Hocaefendiyi sevgili Peygamber efendimize komşu eylesin.

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 226 kişi okudu!
27/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.