Al Jazeera TV’de Uygur- Çin restleşmesi

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin Doğu Türkistan'la ilgili raporunun yayımlanmasından bu yana bir yıl geçti ve Doğu Türkistan sorunu çeşitli medyalarda yoğun olarak gündeme getiriliyor.

Daha geçen hafta Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin Doğu Türkistan'a ilişkin raporunun yayımlanmasının üzerinden tam bir yıl geçtiğini, ancak uluslararası kuruluşlar ve ülkelerin, Doğu Türkistan’daki insanlık dışı zulme yönelik sert tedbirler almaktan aciz kaldığını, bu noktada Uluslararası toplumun Çin'in suçlarına gösterdiği tepki son derece yetersiz olduğunu vurgulayarak Uluslararası topluma harekete geçme çağrısı yapmıştı.

6 Eylül'de uluslararası en prestijli kanallardan biri olan Al Jazeera Arapça kanalında ukonuyla ilgili bir sohbet programı gerçekleşti.

Programa Doğu Türkistan Diasporasından Türkiye merkezli Doğu Türkistan Basın ve Medya Derneği Başkanı (İstiqlal Medya Gurubu) Sn. Abdulvaris Abdulkhalik ve diğer tarafta Pekin'den Çin rejiminin propagandacısı olan siyasi analist ve yazar Rong Huan katıldı. Sunucu ilk önce konuklardan BM'nin Doğu Türkistan raporunu sordu.

BM RAPORUNA RAĞMEN ÜLKELER SUSKUN
İlk olarak söz alan Sn. Abdulvaris, eski Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in geçen yıl 31 Ağustos'ta görev süresinin son anlarında yayımladığı Çin’in Doğu Türkistan'a yönelik insanlık dışı soykırım suçlarını belirten kapsamlı bir Raporun ortada olduğunu, Ne yazık ki Uluslararası Af Örgütü'nün de belirttiği üzere, Çin’in bu suçlarına daha fazla ülke ve kuruluşların tepkisiz kaldığını dile getrdi.

Çinli analist Rong Huan, Çin rejiminin Doğu Türkistan'da işlediği suçları tamamen reddederek, Çin'in yaptığı tek şeyin “terör ve aşırıcılıkla mücadele” olduğundan bahsederken, Toplama Kamplarını meşru göstermeye çalışan Huan, Çin'in bahse konu politikası sonucu son yıllarda Doğu Türkistan'da herhangi bir terör olayının yaşanmadığını iddia etti.

ÇİN’İN ANLATTIKLARI SUNUCU’YU RAHATSIZ ETTİ
Sunucu hemen müdahale ederek, terörle mücadele kavramının çok geniş bir kavram olduğunu ve bu çatı altında pek çok şeyin yapılabileceğini belirtti. BM ve diğer saygın insan hakları kuruluşlarının yayınladığı raporlar, Toplama Kampı tanıklarının sözleri ve Doğu Türkistan'dan dünyaya yayılan resimler ve video içerikler hakkında soru sordu.

Nitekim Çin rejiminin Doğu Türkistan’daki devlet terörünü belgeleyen resmi belgeler, Çinli sözcüleri zor durumda bırakıyorken, Çinli analist ise tüm bunların ortamı manipüle etmekten başka bir şey olmadığını, asılsız, Çin'in imajını karalamak ve bölge ekonomisini zayıflatmak amaçlı içerikler olduğunu, Çin'in sözde Doğu Türkistan’a ziyaretçi kabul ettiğini, isteyenlerin bölgeye gidebileceğini söyleyerek yalan söyledi.

UYGUR GAZETECİ ÇİNLİNİN İDDİALARINI REDDETTİ
İstiqlal Medya Gurubu Başkanı Sn. Abdulvaris, kurnaz Çinlinin gerçeklere aykırı açıklamalarını kesinlikle reddettiğini belirterek, Doğu Türkistan’daki insanlık dışı eylemlerin Uluslararası Raporlar, görgü tanıkları ve uydu görüntüleriyle sabit olduğunu kaydetti.

Sn. Abdulvaris “Çin rejiminin yıllardır uyguladığı toplama kampı politikasıyla her kesimden milyonlarca insanı hapsettiğini ve hala bilinmeyen yerlerde tutmaya devam ettiğini belirterek, geride Zorla ebeveynlerinin elinden alınan ve sözde “yatılı ana okulu” tarzındaki çocuk kamplarında Çinlileştirilen yüzbinlerce çocuğun ne günahı vardı? Kamptaki 80 yaşındaki kadının suçu ne? onca sanatçı ve akademisyenler nerede, günahı neydi?  Çin rejimi, kendisini Müslüman veya Uygur olarak gören herkesi yok etmeyi hedefliyor" diye konuştu.

ZİYARETÇİLER ÇİN TARAFINDAN ÖZENLE SEÇİLİYOR 
Ayrıca Doğu Türkistan'ın ziyaretçilere açık olduğu efsanesinin baştan aşağı yalan olduğunu belirterek: “Evet, ziyaretçilere açık, ancak yalnızca Çin tarafından özenle seçilmiş, davet edilmiş kişilere bu kapı açılıyor. Burada, önceden hazırladığı sahte sahneleri gezdirerek suçlarını gizlemeye ve yoğun Propagandayla dünyayı kandırmaya çalışıyor.” Diyerek Çin propagandasına karşın çeşitli açık kanallar aracılığıyla dünyaya yayılan resim ve videoların soykırımın birer delili olduğunu kaydetti.

Çin rejiminin bazı uluslararası medya kuruluşlarında kendi propagandacıları vardır. Özellikle de Uygurlar ile aynı sohbete yüzleşmesi, pek alışılmadık bir durum olmuştu.  Al Jazeera’da gerçekleşen bu gibi Programlar Doğu Türkistan meselesinin Arap-İslam dünyasında doğru anlatılması ve gündeme getirilmesi için oldukça önem arz ediyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1282 kişi okudu!
08/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.