Aksu’da dev sözleşme imzalandı

Çin’in yayın organı Aksu gazetesinin haberine göre Aksu Tekstil Sanayi geliştirme bölgesi yakın zamanda bir iş fuarı düzenlediği ve Çin'in Zhejiang Eyaleti, Guangzhou ve Şanghay'daki tekstil devleriyle üç büyük sözleşme imzaladığı öğrenildi.

Sözleşmelerin esas olarak Tekstil, hazır giyim için ham madde, kumaş üretimi ile ilgili olduğu ve toplam değerinin 15 milyar yuan (yaklaşık 2.35 milyar dolar) olduğu bildirildi.

Haberde bu sözleşmelerin Aksu ili tarihindeki en büyük sözleşme olduğu ve ilçe liderlerinin tam katılımıyla gerçekleştiği, ayrıca sözde bunun Aksu ilindeki tekstil endüstrisinin gelişimi için çok önemli olduğu vurgulanıyor.

Son birkaç yılda, zorla çalıştırma, Doğu Türkistan’daki soykırımın önemli bir parçası olarak giderek daha fazla artıyor ve Çin Doğu Türkistan’daki ana pamuk üssündeki Uygur çiftçileri “fazla emek” adı altında kendi memleketlerinden sürgün ederek başka bölgelerde tarla ve çeşitli fabrikalarda köle olarak çalıştırmayı devam ettiriyor.


Gözlemciler bu dev sözleşmenin Doğu Türkistan’daki halkın daha çok köle olarak çalıştırılmasına dair bazı bir gerçekleri ortaya çıkardığını düşünüyor.

Washington DC'deki Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı'nda araştırmacı olan Dr. Adrian Zenz Özgür Asya Radyosuna verdiği demeçte konuyla ilgili şunları söylemişti; "Çin hükümeti şimdi Doğu Türkistan’ı en büyük pamuk ve tekstil üssüne dönüştürmek için çalışıyor, Çünkü Doğu Türkistan’da buna yeterlik ham madde ve iş gücü var.”

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak.RFA
Bu Haberi 99 kişi okudu!
20/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.