Aksu’da 6.1 büyüklüğünde deprem yaşandı

Doğu Türkistan'ın Aksu vilayetine bağlı Şayar kentinde 6.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Çin Deprem gözlem evi internet sitesine göre 30 Ocak yerel saatle 05.49'de Aksu vilayetine bağlı Şayar şehri sınırlarında merkez üssü derinliği 50 kilometre ve enlemi 40.03 derece kuzey, boylamı 82.30 derece doğu, 6.1 büyüklüğünde deprem yaşandığı bildirildi.

SON BEŞ YILDIR BÖYLE SALLANMADI
Çin medyasına göre, Aksu Şehri başta olmak üzere, Kaşgar'ın Maralbişi ilçesi, Urumçi ve Aral ilçesi sakinleri depremin şiddetini hissederken Aksu'daki yerel makamlar, soykırımcı Çin Komünist Parti (ÇKP) hükümetinin deprem için çeşitli arama kurtarma ekipleri gönderdiği ve gerçekleşen depremin son beş yılda bölgeyi sarsan en güçlü deprem olduğunu öne sürülüyor.

YARALANMA VE MADDİ KAYIP BİLDİRİLMEDİ
Bilgilere göre, Aksu ve çevresinde depremden etkilenen demiryolları, köprüler, tüneller ve diğer ulaşım noktalarının onarım çalışmaları başladığı, kilit bölgelerden Urumçi'de depremden etkilenen yolcu treninin o gün sabah saat 10.00 sularında kademeli olarak restore edildiği, kentteki telekomünikasyon ağının, güç kaynağının normal şekilde çalışmaya devam ettiği bildirildi. Ancak Aksu'daki yerel yetkililer, şu ana kadar felaket sırasında herhangi bir yaralanma veya maddi kayıp, yıkılan konut ve kayıplar ile  ilgili bilgi paylaşmadı.

ABD’Lİ UZMANLAR: 5.7 BÜYÜKLÜĞÜNDE SALLANDI
Öte yandan Çin Devlet televizyonu CCTV, deprem anında havaalanında yolcuların tahliye edilmesi, terminalin zemininin sarsılması ve tavan ışıklarının sallanmasının yer aldığı görüntüler yayımladı.

Ayrıca yer altı kaynakları bakımından zengin bölgede, elektrik şebekesinde, petrol ve doğal gaz üretimi ile petrokimya tesislerinde hasar tespit edilmediği belirtildi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin büyüklüğünü 5,7 olarak açıkladı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 594 kişi okudu!
31/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.