Açlıktan Ölenler Arttı

Çin rejimi “Sıfır Kovid” politikası kapsamında Doğu Türkistan'daki insanlık dışı uygulamalarını sözde “salgın önleme” bahanesiyle meşrulaştırmaya ve dahada şiddetlendirmeye, Karantina yalanıyla da soykırımı örtbas etmeye devam ediyor. Çin kaynaklı sosyal medyada yayılan video kayıtları, rejimin halkı 39 gündür evlerine kapatarak ölümüne neden olduğunu ortaya koyuyor.

Çin kaynaklı sosyal medyada infial yaratan görüntü kayıtlarında, Çin'in keyfi karantina ve ciddi ihmali sonucunda çok sayıda kişinin evinde ölü bulunduğunu gösteriyor. 8 Eylül'de yayılan 42 saniyelik bir videoda, malum bölgede bir kadının yerel saatle 3 sularında evinde hayatını kaybettiği, evde bir küçük kızı bulunduğu, annesinin nefessiz yattığını görünce "Anne konuş, korkuyorum" diye feryat ettiği yürek yakıyor.

EVİNDE ÖLÜ BULUNDULAR
9 eylülde yayılan 30 saniyelik diğer bir görüntüde ise Ahmed adında bir kişinin kapatıldığı evinde cesedinin bulunduğu, merhumun naşi ihmallerden dolayı 2 haftadır fark edilmediği, yakınları ve görevlilerin eve geldiğinde ise merhumun cesedi kokmaya başladığı kaydediliyor.

Aynı şekilde 10 Ağustostan beri evlerine kilitlenen bir diğer amcanın 9 Eylülde hayatını kaybettiğini gösteren video kayıtları can yakıyor.

GIDA FİYATLARI ON KAT ARTTI
4 Ağustos Gulca, ardından 10 Ağustos Ürümçi olmak üzere virüs artışı nedeniyle Sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Daha 5 Eylül Urumçi’de Üç günlük “Olan üstü hal” ilan edildi.

Yerel sosyal medya platformlarından bazı bölgelerde gıda ve sebze fiyatlarının on kat arttığı ve insanların evde yiyecekleri kalmadığından bitkileri yemeye mecbur kaldığı, halkın bir ayı aşkın süredir dışarı çıkmaları engellendiği ,Gulca ve diğer bölgelerde devasa toplu karantina tesisleri kurulurken, yüksek riskli bölge yalanıyla yerleşik ahaliyi ev barklarından zorla çıkardığı ortaya çıkmıştı.

VİRÜS BAHNESİYLE BASKIYI ARTTIRIYOR
Çin rejimi, Çin virüsü salgınının bu dalgası sırasında “sıfır kovid” politikası kapsamında sıkı tedbirler uyguluyor. Doğu Türkistan'ın çeşitli yerlerinde sıkı kontrol ve kuşatma siyaseti izliyor. Gözetimi sıkılaştırmaya çalışıyor. Oysa Çin’in bu eğilimi zaten var olan Soykırım’ı hızlandırmak, meşrulaştırmak ve suçunu örtbas etme çabası olarak nitelendiriliyor.

AMAÇ UYGURLARI TOPYEKÛN İMHA ETMEK
Gözlemciler Çin'in asıl amacının virüsü önlemek olmadığını, Planlı ve garazlı bir şekilde sistematik soykırım uyguladığını, tamda hasat zamanı Uygur halkını ezmek, süründürmek için evlerine kapattığını, tarlalardaki mahsulleri, yaylalardaki hayvanları telef olduğunu, “Sebze ve meyveleri çürümeye terk etmek yerine, kuşatma altında açlığa mahkum bırakılan hanelere dağıtabileceğini, çiftçilerin zararlarını tazmin edebileceğini, ama bunu yapmadığını, Çin'in buradaki davranışı kesinlikle yıkıcı ve ahlaksızca, İnsanlık dışı, apaçık topyekûn imha politikası olduğunu söyledi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 1191 kişi okudu!
10/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.