ABD, VİRÜSÜN KAYNAĞINI ARAŞTIRMAK İÇİN ÇİN’DEN KAPILARI AÇMAYI TALEP ETTİ.

ABD Dış işleri Bakanı Mike Pompeo, uluslararası araştırmacıların Virüsün çıkış merkezi olduğu düşünülen Wuhan'daki Viroloji Laboratuvarı'na erişimi Çin Komünist Partisince engellediğini açıkladı.

Durumu 16 Nisan'da katıldığı televizyon programında (Focus TV) açıklayan Pompeo, Çin hükumeti ve Dünya Sağlık Örgütü'nün virüs hakkında zamanında bilgi vermeyerek küresel bir salgına neden olduğunu ifade etti.

Çin Komünist Partisinden uzmanların viroloji laboratuvarına girmesine izin vermesi gerektiğini defalarca talep ettiğini, ancak o zaman virüsün nereden geldiğine dair net bir karar alınabileceğini vurgularken bu konudaki taleplerin siyasi talep olmadığını, bilim ve küresel sağlık için atılacak önemli adım olduğunu dile getirdi.

“Orada ne olduğunu anlamamız gerekiyor. Bu şekilde insanlar için riski azaltabilir ve önümüzdeki haftalarda ve aylarda küresel ekonomiyi yoluna koyabiliriz” açıklamasını yapan Mike Pompeo, ABD'nin laboratuvarda hangi virüslerin çalışıldığına dair cevaplara ihtiyacı olduğunu söyleyip, Çin Komünist Parti yönetiminin yasağı kaldırması gerektiği talebini tazeledi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt
Bu Haberi 923 kişi okudu!
21/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.