ABD ve İngiltere’den Çin’e yaptırım!

İngiltere Seçim Komisyonu, Çin tarafından desteklenen siber saldırganların aracılığıyla belirli bir güruhun seçmen kayıtlarının kopyalarını ele geçirdiği bir ihlal yaşadığını açıkladı. 

Öte yandan Yeni Zelanda parlamentosunu da etkileyen siber saldırıların arkasında Çin'in olduğunu bildirdi.

Saldırının ardından İngiltere hükümeti, Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı'na bağlı siber casusluk grubu "APT31" ile bağlantılı iki kişi ve bir paravan şirkete karşı yaptırımlar açıklandı ve ABD hükümeti de İngilterenin yaptırımlarına dahil oldu. 

40 MİLYON SEÇMEN ETKİLENDİ
İngiltere Başbakan yardımcısı Oliver Dowden, milletvekillerine ve Seçim Komisyonuna yönelik kötü niyetli saldırıların "Çin'den gelen düşmanca niyeti işaret eden açık ve ısrarcı bir davranış modeli" olduğunu söyledi.

Saldırıda 40 milyon seçmenin kişisel bilgilerine erişildiği iddia edildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı şimdi olanları açıklamak için Çin büyükelçisini çağıracak.

Milletvekilleri daha sert eylem çağrısında bulunurken, saldırılar nedeniyle iki Çinli devlet görevlisine ve Çin hükümetiyle bağlantılı bir firmaya karşı yaptırımlar açıklandı.

İLGİLİ HABERLER: İNGİLTERECE ÇİNLİ CASUS ALARMI

ABD İngilterenin yaptırımlarına dahil olarak, Çin hükümetinin casusluk teşkilatının desteklediği bilgisayar korsanlarına yaptırım uygulanacağını açıkladı. ABD hükümeti saldırganları politikacıları, gazetecileri ve işletmeleri hedef almakla suçluyor. 

ABD'ye göre, operasyonda siyasi muhalifler ve Çin'i eleştirenlerin karmaşık kimlik avı saldırılarının hedefi olduğu görüldü. Bu da bazı e-posta sistemlerinin tehlikeye atılmasına yol açtı.

ABD hükümeti, siber saldırıların yürütülmesinden sorumlu olduğunu iddia ettiği bilgisayar korsanlarına karşı uygulanacak yaptırımları duyurdu.

PARAVAN ŞİRKETE YAPTIRIM KARARI
ABD, Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı'nın paravanı olarak nitelendirdiği ve "birden fazla kötü niyetli siber operasyon için kılıf görevi gören" Wuhan Xiaoruizhi Bilim ve Teknoloji Şirketi'ne yaptırım uyguladığını açıkladı.

Basın bültenlerinde ve açık iddianamede ABD hükümeti, Çin'i on yılı aşkın süredir devam eden ayrıntılı ve devlet destekli bir bilgisayar korsanlığı programı yürütmekle suçladı.

ÇİN HÜKÜMETİNDEN YILLAR SÜREN SİBER SALDIRI
ABD Başsavcısı Merrick Garland, hackleme operasyonunu "Çin hükümetinin kendisini eleştirenleri hedef almaya ve korkutmaya istekli olmasının" kanıtı olarak nitelendirdi.

Hazine ofisi, savunma, havacılık ve enerji de dahil olmak üzere ABD'nin kritik altyapı sektörlerini hedef alan siber saldırılar için Wuhan şirketine bağlı iki Çin vatandaşı Zhao Guangzong ve Ni Gaobin'i hedef gösterdi. Bu ikilinin hacker grubu "APT31" ile bağlantılı olduğu düşünülüyor.

ABD Adalet Bakanlığı bilgisayar korsanlarını, bilgisayarlara izinsiz giriş yapmak ve elektronik dolandırıcılık yapmak üzere komplo kurmakla suçladı.

ÇİN İDDİALARA YANIT VERDİ
Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD ve İngiltere'nin Çin'i siber saldırılarla suçlaması hakkında açıklamada bulunarak, “yalan haber yaymak” ile suçladı. 

Çin açıklamasında, yaptırımlara karşı hamle yapılacağını belirtti ve iki ülkeye de güvenlik sorunlarını siyasete dahil etmeyi bırakma çağrısında bulundu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Haber7, TRTHaber, Ntv

Bu Haberi 756 kişi okudu!
27/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.