ABD, Uygurlarla İlgili Stratejisini Açıkladı

ABD “Uygur Zorunlu Çalışmayı engelleme komisyonu İç Güvenlik Bakanlığı liderliğinde 17 Haziran'da Çin tarafından zorla çalıştırma yoluyla üretilen ürünlerin ithalatını yasaklamaya yönelik stratejisini açıkladı.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler kanadı tarafından desteklenen “Uygur Zorunlu Çalışmayı Önleme Yasası”, hem Temsilciler Meclisi hem de Senato tarafından onaylanmıştı. Aralık 2021'de Başkan Biden tarafından imzalanan yasayla ilgili İç Güvenlik Bakanlığı'nın stratejik kararlar alması ve yasayı uygulaması için süre belirlenmişti.

Amerikanın sesi VOA'ya göre, ABD İç Güvenlik Bakanlığının yeni stratejisi,  “Uygur Zorunlu Çalışmayı Önleme Yasası” nın bir parçası olarak ithalatçılar, parlamenterler ve diğer kilit paydaşlarla yapılan bir dizi toplantılardan sonra açıklandı.

“KÖLE İŞÇİLİK SİSTEMİNİ ÇÖKERTMELİYİZ”

İç Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, strateji kapsamında "Doğu Türkistan'daki Uygurlar da dahil olmak üzere etnik guruplara yönelik işlenen Soykırım ve sistematik baskıyı önlemeyi amaçladığı öne sürülüyor. İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, "Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı Köle işçilik sistemini çökertmeliyiz" ifadeleri kullanırken, “gayrı meşru ürünlerin ABD pazarına girmesini ve tüketicilere dayatılmasını engellemeliyiz” dedi.

İç Güvenlik Bakan Yardımcısı ve İş Hukuku Komisyonu Başkanı Robert Silvers, ihracatçı firmaların ve ABD’li tüketicilerin desteği durumunda zorla çalıştırma ürünlerinin ABD'ye ithalatı yasaklanacağını belirtti.

Bilgilere göre ABD İç Güvenlik Bakanlığı Gümrük ve Sınır Koruma Bürosu, “Uygur Zorunlu Çalışmayı Önleme Yasası” uyarınca 21 Haziran 2022 tarihinden beri ithal malları araştırıyor ve an itibariyle Doğu Türkistan menşeli zorla çalıştırma yoluyla üretilen ürünlerin Amerika Birleşik Devletleri'ne girişi yasaklı.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 363 kişi okudu!
20/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.