ABD, Uygurlar ve Güneş Panelleri arasında kaldı

ABD Senatosu'nda Demokrat olan John Osoff, ABD'nin Doğu Türkistan’da üretilen Çin güneş enerjisi ürünlerine olan bağımlılığına son verilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Senatör Ms. John Osoff konuşmasında Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) iklim değişikliği ile mücadele ederken, aynı zamanda güneş enerjisi tedarik zincirindeki zorla çalıştırmayı ortadan kaldırmak için de savaşması gerektiğini belirterek tepki gösterdi.

ABD başkanının küresel iklim meseleleri özel elçisi John Osoff, ABD'nin iklim konularında Uygurlar ve güneş enerjisi tedariki arasında "zor bir seçim" ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

John Osoff, 23 Eylül'de Bloomberg News'e verdiği demeçte ABD'nin insan hakları konularında taviz vermemesi gerektiğini "ahlaki ve yükümlülük"sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini, En doğrusunun bu olduğunu vurguladı.

Senatör John Osoff, "İklim değişikliği konusunda şimdi harekete geçmeliyiz, aynı şekilde köle işçiliği konusunda ’da harekete geçmeliyiz... Çin'in Uygurları zorla çalıştırmasına dayanan güneş enerjisi ürünlerine büyük ölçüde bağlı kaldığımızın farkına varmalıyız" dedi.

John Osoff göre, güneş enerjisi tedarik zincirini Amerika Birleşik Devletleri'ne geri getirmek, ABD’de güneş enerjisi ürünleri üretmek, Başkan Biden'in iklim değişikliği kontrol planına uyum sağlamak ve güneş enerjisi tedarik zincirini Uygur zorla çalıştırılmasından kurtarmak için Güneş Enerjisi Yasası hazırlanarak sunulduğunu bildirdi.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak: RFA
Bu Haberi 137 kişi okudu!
25/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.