ABD, (Türkiyesiz!) Türk devletleriyle Masaya oturdu

ABD Başkanı Joe Biden, Birleşmiş Milletler binasında Orta Asya ülkelerinin liderleriyle C5+1 diyaloğu formatında bir araya geldi. Biden, toplantıda Orta Asya ve ABD arasındaki işbirliğini geliştirdiklerini ve bölgeye güvenlik finansmanı dahil birçok alanda işbirliklerini güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti. Bu toplantı, Orta Asya ülkeleri ve ABD arasındaki işbirliği diyaloğunun ilk defa devlet başkanları düzeyinde gerçekleştirilmesi açısından önem taşıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) binasında Orta Asya ülkelerinin liderleri ile C5+1 diyaloğu formatında bir araya geldi.

TÜRKİYE NEDEN YOK?
BM 78. Genel Kurulu kapsamında New York'ta bulunan Biden ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in katılımıyla BM genel merkezinde ilk kez C5+1 liderler toplantısı düzenlendi. Ancak Türk devletleri teşkilatının en önemli aktörlerinden olan Türkiye’nin bu masada olmaması dikkat çekti.

Biden, buradaki konuşmasında, "Bunun tarihi bir an olduğunu düşünüyorum. Orta Asya ve ABD arasında uzun yıllara dayanan yakın işbirliğini geliştiriyoruz. Bu, egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne dair ortak taahhüdümüze dayanan bir işbirliği." dedi.

GÜVENLİK FİNANSMANI VAADİ
Bugün işbirliklerini yeni bir boyuta taşıdıklarını söyleyen Biden, ABD'nin bölgeye güvenlik finansmanı dahil terörle mücadele, ekonomi, enerji güvenliği, tedarik zincirlerinin güçlendirilmesi ve engelli hakları gibi bir dizi alanda işbirliklerini güçlendirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Biden, liderlere bu kapsamda gösterdikleri çabalar için teşekkür ederek, bölge ülkelerinden birinde yeniden bir araya gelme temennisini dile getirdi.

2015'te Orta Asya ülkeleri ve ABD dışişleri bakanları düzeyindeki işbirliği diyaloğunun bu kez ilk defa devlet başkanları düzeyinde gerçekleştiriliyor olması dikkati çekerken, uzmanlar, ABD tarafının inisiyatifiyle düzenlenen zirvenin, Washington'un Orta Asya ülkelerine artan ilgisinin göstergesi olduğunu dile getiriyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 595 kişi okudu!
22/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.