ABD, TikTok komple yasaklayacak

Biden yönetiminin, sosyal medya devinin Çinli sahiplerinin hisselerini ellerinden çıkarmamaları durumunda ABD'de TikTok'u tamamen yasaklayacağını belirtti. 

İlk olarak Wall Street Journal tarafından haberleştirilen iddia, gerçekleşmesi durumunda ABD'de yetkililer ve Kongre üyeleri arasında fikir ayrılıklarına neden olan sosyal medya aplikasyonuna karşı atılmış en büyük adım olacak. 

TikTok sözcüsü Brooke Oberwetter, haberden sonra Reuters'a yaptığı açıklamada, "ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Yatırım Komitesi'nin kendilerine ulaşarak TikTok'un Çinli sahiplerinin hisselerini satmalarını istediğini, aksi taktirde platformun yasaklanacağını söylediğini" aktardı.

NEDEN YASAKLANMALI? 
TikTok'un ABD'de 100 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

ABD'li yetkililer, TikTok'un topladığı verilerin Çin yönetimine verilebileceğinden endişe duyuyor. Birleşik Krallık, Kanada ve Avusturya, Çin'in casusluk yapabileceği endişesiyle devlet yetkililerinin telefonlarına TikTok indirmesini yasakladı. Hindistan ve diğer az sayıda ülkeler ise TikTok’un toplum ahlakını bozduğu gerekçesiyle komple yasaklamıştı. 

ABD, daha önceden federal devlete ait telefonlarda TikTok'u yasaklasa da, Biden yönetiminin ilk kez aplikasyonu ülke genelinde yasaklamayı düşündüğü belirtildi. 

Eski amerikan başkanı Donald Trump, 2020'de TikTok'u ülkede yasaklamaya çalışmış, ancak mahkemeler bunu engellemişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 258 kişi okudu!
16/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.