ABD, Tayvan ve Uygur sorununa ilişkin eylem Planı onayladı

ABD Temsilciler Meclisi “ABD- Çin Stratejik Rekabet Komitesi” Tayvan ve Uygur sorunu hakkında iki eylem Planı raporunu onayladı.

ABD Temsilciler Meclisinde yeniden kurulan “ABD- Çin Stratejik Rekabet Komitesi” üyeleri, Çin'in Uygurlara yönelik sistematik soykırım politikasına karşı koymak ve Çin'i Tayvan'a saldırmaktan caydırmaya ilişkin iki eylem planını oy birliğiyle kabul etti.

Komite tarafından kabul edilen Uygurlar ile ilgili planın tavsiye Kısımında, soykırıma karıştığına inanılan Çinli teknoloji şirketlerine yönelik yaptırımlar ve Uygur köle emeği kullanılarak üretilen malların ithalatını yasaklayan yasaların daha fazla uygulanması vb. bir düzine yaptırım planları sıralanıyor.

“ABD- Çin Stratejik Rekabet Komitesi” başkanı, Cumhuriyetçi senatör Mike Gallagher, "Biz Kongre'ye soykırımla ilişkin elimizden geldiği kadar bilgi aktarmaya devam edeceğiz. Çünkü soykırım suçu korkunç bir cinayettir." Diye sözlerine ekledi.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN, TAYVAN CUMHURİYETİNİ TAHRİK ETMEYİ SÜRDÜRÜYOR

 

Ayrıca “ABD- Çin Stratejik Rekabet Komitesi” tarafından onaylanan her iki eylem planı, Temsilciler Meclisi'nin Savunma Bakanlığı politikasını belirleyecek geniş bir yasa tasarısı ve yıllık Milli Savunma Yetkilendirme Yasası'nı hazırlamaya başladığı bir dönemde onaylanması, işlerin hızla ilerlemesine ve sürecin ciddiye alınmasına katkı sağlıyor.

Planın Tayvan bölümü ise, Tayvan'a sağlanacak geniş destek kapsamında kesintisiz silah sevkiyatı için gereken sistemin uygulanması da dahil olmak üzere, bir dizi politik öneriler içeriyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 207 kişi okudu!
26/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.