ABD TAYVAN’I DEMOKRASİ ZİRVESİNE DAVET ETTİ

Çin'in Tayvan üzerindeki her türlü baskısının arttığı bir dönemde ABD, Tayvan'ı Çin'i oldukça tedirgin eden "Demokratlar Zirvesi"ne davet etti.

Reuters'in konuyla ilgili haberine göre, ABD Tayvan'ı 24 Kasım'da yapılacak Demokratlar zirvesine katılmaya davet etti. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Çin'in buna "kesinlikle karşı çıktığını", ABD'nin dünyayı demokrasi adına bölmeye çalıştığını iddia ederek ABD'yi Çin-ABD Üçlü İttifakına uymaya çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Salı günü Tayvan'ı 9-10 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan demokratlar zirvesine davet ettiğini duyurdu. Tayvan tarafı da toplantıya Tang Feng ve Xiao Meiqin gibi yetkilileri göndereceğini belirtti.ABD Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesine göre, ABD bu kez 110 ülkeyi demokrasilerin karşı karşıya olduğu zorluklar ve fırsatların tartışılacağı zirveye davet etti. Ayrıca, dünya çapındaki liderler ve ülkeler için çeşitli reformları ve dünya demokrasisini ve insan haklarını korumak için yenilik yapmanın yollarını duyurmak için bir platform sağlayacağını duyurdu.

Önemli noktalardan biride bu zirveye Rusya ile Çin davet edilmedi.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Bu Haberi 98 kişi okudu!
25/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.