ABD: Tayvan bağımsız bir ülke olmalı

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bazı Cumhuriyetçi kongre üyeleri, Amerika Birleşik Devletleri ile Tayvan arasındaki diplomatik ilişkileri yeniden kurmak için bir yasa tasarısı sundu.

Amerika'nın Sesi VOA’nin bildirdiğine göre, ABD Temsilciler Meclisi'ndeki 20'ye yakın Cumhuriyetçi senatör Amerikan Başkanı Joe Biden’in modası geçmiş “Tek Çin” politikasını terk ederek, Tayvan'ı bağımsız bir ülke olarak tanımayı ön gören bir yasa tasarısı sundu.

Tasarıda Biden yönetiminden Tayvan'ın uluslararası örgütlere üyeliğini desteklemesini ve ABD-Tayvan serbest ticaret anlaşması başta olmak üzere müzakerelerde bulunması isteniyor.

25 Ocak Temsilciler Meclisine sunulan tasarı, Cumhuriyetçi senatör Tom Tiffany ve Pennsylvania'dan Cumhuriyetçi Temsilci Scott Perry tarafından destekleniyor.

 “TEK ÇİN” POLİTİKASININ MODASI GEÇTİ
Söz konusu tasarıda, Başkanı Joe Biden’in modası geçmiş “Tek Çin” politikasını terk etmesi ve Tayvan'ın Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) kontrolü altında olmayan bağımsız bir ülke olarak tanınmasını ve de desteklenmesini ön görüyor.

Tasarıda ayrıca Amerika’nın Taipei'de demokratik olarak seçilmiş olan hükümetin meşruiyetinin tanınması, Amerika Birleşik Devletleri ve Tayvan diplomatik ilişkilerinin normalleşmesini sağlaması ve  karşılıklı olarak büyükelçiler vazifelendirilmesi, iki ülke arasındaki normal alışveriş ve ziyaretleri yasaklayan hükümlerin müdahilliği ortadan kaldırılması gerektiği, serbest ticaret anlaşması için resmi müzakerelerin derhal başlaması ve en önemlisi de ABD’li yetkililerinin, Tayvan'ın Birleşmiş Milletlere ve ABD'nin üyesi olduğu diğer uluslararası kuruluşlara tam üyeliğini teşvik etmek için adımlar atması gerektiği vurgulanıyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 552 kişi okudu!
28/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.