ABD Tayvan’a Daha fazla silah satacak

ABD Dışişleri Bakanlığı dün, Tayvan’a 500 milyon dolar değerinde F-16 kızılötesi arama takip sistemi ve ilgili ekipmanın satışını onayladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ABD’nin Tayvan’a silah satışını derhal durdurması gerektiğini söyleyerek tepki gösterdi.

 

Wang Wenbin, Pekin’de düzenlenen basın toplantısında konuya ilişkin ABD’nin Tayvan’a silah satmasının, Tek Çin ilkesini ve Çin ile ABD arasında imzalanan üç ortak bildiriyi, özellikle de 17 Ağustos Bildirisini ciddi şekilde ihlal ettiğini ifade etti.

“AYRILIKÇILARA YANLIŞ SİNYAL GÖNDERİYOR”
Wang Wenbin, “Bu tür eylemler, uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin temel normlarını ciddi şekilde ihlal ederken Çin’in egemenliğini ve güvenlik çıkarlarını ciddi şekilde baltalıyor ve Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrara ciddi şekilde zarar veriyor. ABD sözde 'Tayvan’ın bağımsızlığı' yanlısı güçlere yanlış sinyaller gönderiyor.” diye konuştu.

 

Sözcü, ABD'nin, Tayvan'a silah satışı planını derhal durdurması, Tayvan'la askeri ilişkileri kesmesi, Tayvan’ı silahlandırmayı durdurması, Tayvan Boğazı'ndaki barış ve istikrara daha büyük zarar verilmemesi gerektiğini belirterek Çin’in egemenliğini ve güvenlik çıkarlarını korumak için güçlü tedbirler alacağını kaydetti.

 

İLGİLİ HABERLER: ABD'DEN TAYVAN'A 345 MİLYON DOLARLIK ASKERİ DESTEK

 

Temmuz 2023’un sonlarına doğru ABD Başkanı Joe Biden, yayımladığı başkanlık genelgesiyle ABD ordusunun kendi envanterinden Tayvan'a yapacağı, savunma malzemelerinin yanı sıra askeri eğitim ve öğretimi kapsayan 345 milyon dolarlık askeri yardım sağlanacağını duyurmuştu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 453 kişi okudu!
25/08/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.