ABD’li Temsilcilerden Uygur zorla çalıştırmayla ilgili yeni yasa teklifi

ABD Temsilcileri Jennifer Wexton (D-VA) ve Carlos A. Giménez (R-FL), Doğu Türkistan'da Uygur zorla çalıştırma kullanımıyla mücadele etmeyi ve küresel tedarik zincirlerini korumayı amaçlayan iki partili Uygur Zorla Çalışma İfşa Yasası'nı tanıtmak için işbirliği yaptı.

Yasa, şeffaflığı ve hesap verebilirliği vurgulayarak, halka açık şirketleri, ürünlerinin Doğu Türkistan’daki zorunlu işgücü uygulamalarına sahip olabileceği potansiyel bağları kapsamlı bir şekilde gözden geçirmeye ve açıklamaya zorluyor.

Milyonlarca Uygur ve diğer Müslüman Türk halkın şu anda Doğu Türkistan’da zorunlu çalışma koşullarına maruz kaldığı ve giyimden teknoloji ürünlerine kadar bölgeden ithal edilen malların bütünlüğü konusunda ciddi endişelere yol açtığı biliniyor.

"DAHA FAZLA İNCELENMEYE İHTİYAÇ VAR"
Kongre üyesi Jennifer Wexton, zorla çalıştırma ile yapılan ürünlerin Amerikan mağaza raflarından kaldırılmasının önemini vurgulayarak, “Amerikan halkı, giydikleri kıyafetlerin veya her gün kullandıkları teknolojinin zorla çalıştırma kullanılarak üretilip üretilmediğini bilmeyi hak ediyor” dedi. Ayrıca, milyonlarca Uygur ve diğer etnik gurupların gözaltına alınmasını içeren Çin’in kapsamlı zorla çalıştırma planından elde edilen malların daha fazla incelenmesi ihtiyacını vurguladı.

Uygur Zorla Çalıştırma İfşa Yasası, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu, halka açık şirketlerin Doğu Türkistan’dan tedarik edilen tüm ithal mallar hakkında hayati bilgiler içeren yıllık raporları yayınlamalarını gerektiren kurallar oluşturmaya yönlendirecektir. Bu bilgiler, ticari faaliyet, brüt gelir, net kar, gelecekteki ithalat planları ve malların zorunlu çalışma kamplarında üretilip üretilmediği hakkında ayrıntıları içerir.

Önerilen yasa, Doğu Türkistan’dan gelen ürünlerle bağlantılı tedarik zincirlerinin incelenmesini daha da yoğunlaştırarak, bir önceki yılın Haziran ayında uygulanan Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası’na (UFLPA) dayanıyor. Zorla çalıştırma yoluyla üretilen mal ve malzemelerin ithal edilmesi 1930’dan beri Amerika Birleşik Devletleri’nde yasa dışıdır, ancak Doğu Türkistan’daki şeffaflık eksikliği, tedarik zincirlerini etkin bir şekilde denetlemeyi zorlaştırmıştır.

İki partili çaba, şirketleri sorumlu tutmada ve Amerikalı tüketicileri bilmeden zorla çalıştırma uygulamalarını desteklemekten korumada önemli bir adımı temsil ediyor.

Tasarı, Temsilciler André D. Carson (D-IN), Gerry Connolly (D-VA), Adriano Espaillat (D-NY), Raja Krishnamoorthi (D-IL), Jim McGovern (D-MA), Nancy Pelosi (D-CA), Linda Sánchez (D-CA), Brad Sherman (D-CA), Mikie Sherrill (D-NJ) ve Dina Titus (D-NV) dahil olmak üzere diğer Kongre üyelerinden destek aldı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istqlal Haber

Bu Haberi 355 kişi okudu!
26/07/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.