ABD’li Senatörlerden, Uygur yasalarını layıkıyla uygulama çağrısı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Wisconsin Temsilcisi Mike Gallagher, ABD'li şirketlere ve üniversitelere Uygur soykırımı ile ilgili çağrı yaptı.

ABD Wisconsin Temsilcisi ve ABD ile Çin Komünist Partisi arasındaki Stratejik Rekabet Temsilciler Meclisi Seçim Komitesi Başkanı Mike Gallagher , ABD'li şirketlere ve üniversitelere Uygur Soykırımına fon sağlamamaları konusunda çağrı yaptı.

"BAĞIŞINIZ, UYGUR HALKINA KARŞI UYGULANAN SOYKIRIMA FON SAĞLIYOR!"
Gallagher 22 Eylül 2023 tarihinde soyal medya üzerinden paylaştığı video mesajında, "Emekli maaşlarınızın Çin’in uçak gemilerine ödeme yapmasını, üniversitenizin bağışının Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Uygur halkına karşı uyguladığı zulme fon sağlamasını mı istiyorsunuz? Emeklilik tasarruflarımızın ÇKP'nin Tekno totaliter gözetim devletine güç vermesini ister misiniz?" diye sordu. 

Gallagher, Çin ile işbirliği yapan ve Çin'in Doğu Türkistan'da devam ettirdiği soykırım politikasına fon sağlayanları uyardı. 

"DOĞU TÜRKİSTAN’DA DEVAM EDEN SOYKIRIMA KARIŞAN ŞİRKETLER İÇİN DE FON SAĞLANIYOR"
Gallagher, milyonlarca ABD vatandaşının farkında bile olmadan ÇKP'nin Doğu Türkistan'daki soykırım ve silah üretimine destek sağladığına dikkat çekti. Gallagher, "Bunlar varsayımsal sorular değil. Milyonlarca Amerikalı farkında bile olmadan ÇKP’nin mali destekçisi haline geldi. Onların birikimleri artık Çin ordusu için silah üreten şirketlerin yanı sıra, Doğu Türkistan’da devam eden soykırıma karışan şirketler için de fon sağlıyor" ifadelerini kullandı. 

"KENDİ YIKIMIMIZI FİNANSE EDİYORUZ"
Öte yandan Stratejik Rekabet Temsilciler Meclisi'ndeki üst düzey temsilcilerle konuya ilişkin araştırma yaptıklarını, önemli bulgular elde ettiğini ve sonuçların endişe verici olduğunu aktaran Gallagher, "ÇKP'nin askeri uçaklarını, uçak gemilerini, havacılık teknolojisini, top mermisini ve hatta ileri nükleer teknolojisini üreten şirketlere ABD'li şirketler, para aktarıyor. Şu an kelimenin tam anlamıyla kendi yıkımımızı finanse ediyoruz" dedi.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 518 kişi okudu!
25/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.