ABD, Köle işçi çalıştıran Çinli iki şirketi daha yasak listesine aldı

ABD, Uygurları zorla çalıştırdığı gerekçesiyle Çinli iki şirketi daha yasak listesine aldı. Böylece Doğu Türkistan’daki zoraki iş gücü kullandığı için ABD'ye girişi yasaklanan şirket sayısı 24 oldu. 

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Çinli pil üreticisi Camel Grubu ve Chenguang Biyoteknoloji Grubu şirketlerinin, Uygur Türkleri başta olmak üzere insanları zorla çalıştırdığı gerekçesiyle ülkeye girişini yasakladı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığının yayımladığı açıklamada, bugünden itibaren Doğu Türkistan (Çin’e göre Xinjinag) merkezli Chenguang Biyoteknoloji şirketi ile Hubei merkezli Camel şirketinin ülkeye girişi engellenecek firmalar listesine dahil edildiği belirtildi.

HEDEF; KÖLE EMEĞİ MALLARI ABD’DEN UZAK TUTMAK

İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, yapılan yasaklamanın, "Biden-Harris yönetiminin, organizasyonları işledikleri korkunç insan hakları ihlalleri ve zorunlu çalıştırma faaliyetlerinden sorumlu tutma konusundaki kararlılığını gösteriyor. Uygurların zorla çalıştırılmasıyla elde edilen malları ABD ticaretinden uzak tutmak için ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Böylece toplamda 24 şirketin Doğu Türkistan’da Uygurları köle işçi olarak kullandığı için ABD'ye girişi yasaklandı.

BÖLGE BYOGRAFİSİNİ ZORLA DEĞİŞTİRİYOR
Çin komünist rejimi, bir yandan Doğu Türkistan halkını toplama kamplarına gönderirken diğer yandan binlerce insanı Çin'e transfer ederek düşük ücretle çalışmaya zorluyor. Bunun yanı sıra, Çinlileri yüksek maaş, bedava konut ve tarıma el verişli topraklar tahsis ederek Doğu Türkistan’a yerleştiriyor.

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü (ASPİ) Raporunda dünya çapında tanınmış Batılı 83 markanın tedarik zincirleri Uygurların zorla çalıştırılmasından yararlandığı gösteriliyorken, buna ek olarak 9 Avrupa menşeli şirketi de kapsayan dünya çapında önemli teknoloji şirketleri, otomobil, ayakkabı ve giyim markaları da Çin ile suç ortaklığı yapıyor.

83 MARKA UYGUR KÖLE ÇALIŞTIRIYOR
Ayrıca Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü'nden bir ekibin kamu verileriyle Uygurların Çin eyaletlerine sürgün edilmesinin özellikle son zamanlarda hız kazandığı ve Uygurların milli değerlerini benimsemesi yahut dini inancına bağlı olmasına katiyen izin verilmediği gözlemleniyor.

Raporda listelenen 83 şirket arasında Almanya'nın BMW, Bush, Mercedes-Benz, Puma, Siemens şirketleri, İtalya'nın Caddy şirketi, İsveç'in (H&M), Electrolux şirketi, Filipinler'den Jack ve Jill şirketi, Fransa'dan Lacoste şirketi, İspanya'nın (Zara) markaları bulunuyor. Nitekim H&M gibi bazı markalar soykırımla suçlanmasının ardın dan Çin’le ilişkilerini kestiğini duyurmuştu.

Nitekim ABD Kongresi, Aralık 2021'de Çin'in Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri ile diğer etnik ve dini toplumların zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören yasayı kabul etmişti.

Pekin yönetimi sözcüleri ise, zorla çalıştırma iddialarını "Çin karşıtı güçlerce uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak “karalanmaya çalışıldığını” savunmuştu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istqlal Haber

Bu Haberi 501 kişi okudu!
03/08/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.