ABD, İngiltere’den Soykırımı tanımasını istedi

İngiltere’yi ziyaret eden ABD Temsilciler Meclisi “ABD-Çin Stratejik Rekabet Komitesi” temsilcileri, Londra hükümetine Doğu Türkistan'daki zulmü “soykırım” olarak sınıflandırma çağrısında bulundu.

Amerika'nın Sesi VOA’nın bildirdiğine göre, ABD Temsilciler Meclisi'nde yeni kurulan “ABD-Çin Stratejik Rekabet Komitesi” başkanı Mike Gallagher liderliğindeki bir heyet İngiltere'yi ziyaret etti. Ziyarette ABD'li temsilciler, İngiliz yetkililerle Çin tehdidi konusunu ele alacağı ve İngiltere'nin Hong Kong konusunda Çin'e daha sert davranması, Çin'in Doğu Türkistan’daki baskılarını dikkate almasını ve zulmü "soykırım" olarak tanımasını talep edeceği bildirildi.

GÖRÜŞMEDE ÇİN TEHDİDİ ELE ALINDI
19 Mayıs'ta Londra’da bulunan ABD’li heyet, İngiliz Parlamentosu üyeleriyle görüşmesinin ardından, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile görüştü.

Görüşmede, İngiliz Parlamentosunun Çin'in Doğu Türkistan'daki zulmünü "soykırım" olarak nitelendirmesine rağmen, hükümetin hala aynı görüşü desteklemediği ifade edildi. Ayrıca İngiliz milletvekilleri, İngiltere ile Hong Kong arasında ikili ilişkilerin ve kapsamlı ziyaretlerin yeniden başladığını ve ticari ilişkilerin sürdürülmesi için çaba sarfetmekte olduğu belirtildi.

 

İLGİLİ HABERLER: İNGİLTERE SOYKIRIMI TANIDI

 

Görüşmelerin akabinde “ABD-Çin Stratejik Rekabet Komitesi” tarafınca düzenlenen basın toplantısında, ABD’li yetkililer İngiliz hükümetini Çin'e yumuşak davranmakla suçlarken, 6 Mayıs'ta düzenlenen Kral III. Charles’ın taç giyme töreninde bile Çin güvenlik kameralarının kullanıldığından ve Çin'in Avrupa’yı kuşatan "Gizli Polis karakolları" tehdidi yüzünden duyulan endişelere değinildi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 330 kişi okudu!
22/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.