ABD’den tüm dünyaya Tayvan çağrısı

Son yıllarda Çin ve Tayvan arasındaki gerilim artarken, ABD’li bir yetkili, tüm ülkelerin Çin'i Tayvan’daki muhtemel savaşa karşı uyarması gerektiğini söyledi. ABD Temsilciler Meclisi’nin eski başkanı olan Pelosi’nin geçtiğimiz yıl Tayvan’a ziyaretiyle beraber Çin’in ada ülkesine yönelik tehlikeli hamleleri artmıştı.

Çin ve Tayvan arasındaki gerilimlerle ilgili konuşan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Çin'in ABD'li milletvekillerinin Tayvan'a ziyaretlerini askeri harekat için bir bahane olarak kullanmayacağını umduğunu belirterek, tüm ülkelerin Pekin'i ada konusunda çatışmaya karşı uyarması gerektiğini ekledi.

ABD-Çin ilişkileri, geçen ağustos ayında ABD Temsilciler Meclisi’nin eski başkanı olan Nancy Pelosi'nin Tayvan'a yaptığı ziyaretle sarsıldı. O zamandan beri ABD’li milletvekilleri Tayvan'ı ziyaret etmeye başladı ve ocak ayında meclis başkanlığını devralan Cumhuriyetçi Kevin McCarthy'nin yakında adaya gideceği konuşuluyor.

TATBİKATLAR HIZLANDI
Bir etkinlikte konuşan Bakan Yardımcısı Sherman, ABD'nin Tayvan'ı ve tek Çin politikası kapsamında kendisini savunma yeteneğini desteklemeye kararlı olduğunu söyleyerek “Çin’in bir meclis üyesinin Tayvan'a yaptığı ziyareti askeri harekat için bir bahane olarak kullanmamasını umuyoruz" dedi. Çin, Pelosi'nin ziyareti sonucunda Tayvan çevresinde askeri tatbikatlarını hızlandırmıştı.

‘RUS İŞGALİ ÇİN’E DERS OLSUN’
Sherman, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesini Tayvan Boğazı'ndaki herhangi bir hamleye karşı Çin'e ders olarak değerlendirerek savaşın enflasyonist baskıların yanı sıra tüm dünya için enerji ve gıda güvensizliğini artırdığını söyledi.

Sherman, "Aynı şey Tayvan Boğazı'ndaki bir çatışma için de geçerli olacaktır. Bu yüzden tüm ülkeleri Çin’e karşı tepkileri ortaya koymasını istiyorum. bunun sizi etkileyeceğini söylemeye çalışıyorum. Bu benim halkımı, ülkemi etkiliyor. Bu iyi bir fikir değil" ifadelerinde bulundu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 

Bu Haberi 326 kişi okudu!
16/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.