ABD’den Onlarca Çinli Şirkete Yaptırım

ABD hükümeti, Rusya'nın askeri-endüstriyel ve enerji gelişimini destekledikleri gerekçesiyle Çinli 20 şirkete yaptırım uyguladı. Çin tarafı ise sözde “uluslararası hukukta yeri olmayan tek taraflı yaptırımlara her zaman karşıyız” tepkisini verdi.

Çin’in Xinhua haber ajansına göre Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü He Yadong, Rusya'nın askeri-endüstriyel ve enerji gelişimini destekledikleri gerekçesiyle ABD'nin kısa süre önce Çinli 20 şirkete yaptırım uygulamasına güçlü şekilde karşı olduklarını söyledi.

He, Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, Çin'in uluslararası hukukta yeri olmayan ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nce yetkilendirilmemiş tek taraflı yaptırımlara her zaman karşı olduğunu belirtti.

"TİPİK BİR GÖZDAĞI VE EKONOMİK ZORLAMA EYLEMİ"
Sözcü, ABD tarafının bir yandan kendi çıkarları doğrultusunda Moskova ile ticareti sürdürürken diğer yandan Rusya'yla yakınlaşması nedeniyle Çinli firmalara yaptırım uygulamasını "tipik bir gözdağı ve ekonomik zorlama eylemi" olarak niteledi.

ABD tarafının Çinli şirketlere yönelik dayanaksız baskılarına derhal son vermesi gerektiğini söyleyen sözcü, Çinli işletmelerin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumak üzere gerekli önlemleri alacaklarını vurguladı.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: VOA

Bu Haberi 4133 kişi okudu!
11/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.