ABD’de “Uygur Politika Yasası” onaylandı

ABD Kongresi bu hafta Çin’le rekabet konusunda kapsamlı bir yasayı geçirme konusunda önemli bir adım daha attı. 7 Nisan 2022'de ABD Senatosu üyesi Marco Rubio, Young Kim ve Temsilciler Meclisi üyesi Ami Bera, aynı tasarıyı ABD Eyalet Meclisi'ne sunmuştu.

1 Aralık günü öğleden sonra yapılan oylamada her iki kanadın desteğini alan "Uygur Politika Yasa Tasarısı", salt çoğunlukla kabul edilirken, Meclis üyeleri ayrı ayrı konuşma yaparak, Uygurlara yönelik zulmün halen devam ettiğini, dolayısıyla ABD hükümetinin bu konuda daha pratik adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca oylamayı sunan meclis üyelerinden Young Kim, sosyal medya hesabından “Uygur Politikası Yasası Meclis'ten yeni geçti! Uygur soykırımıyla savaşmaya, yer yüzünde özgürlüğü desteklemeye, tedarik zincirlerimizi temizlemeye ve otoriter rejimleri sorumlu tutmaya devam edeceğiz” mesajını paylaştı.

ÇİN’İN ZORLA ÇALIŞTIRMA UYGULAMASI
Yüzbinlerce Uygur Türkü'nün bölgedeki fabrikalarda zorla çalıştırıldığı ayyuka çıkmış, Doğu Türkistan'daki bazı işletmeler, "zorla çalıştırma" yoluyla üretim yapıldığına dair suçlamaların hedefi olmuştu.

ABD Kongresi, Aralık 2021'de Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri ile diğer etnik ve dini gurupların zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören “Uygur Zorunlu çalıştırmayı önleme yasasını” kabul etmişti. Washington yönetimi, iddialara konu olan işletmelere ve onlarla çalışan şirketlere yaptırım kararları almıştı.

"ÇİN REJİMİ SUÇU İNKAR EDİYOR
Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını savunmuştu.

Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) raporuna göre 100 den fazla ülke ve 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanların köle işçi olarak kullanılmasından yararlanıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 522 kişi okudu!
02/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.