ABD’de Çin'e karşı SPR yasası senatoya sunuldu

Washington'da Senatörler Joni Ernst ve John Fetterman, ABD'nin Stratejik Petrol Rezervinden (SPR) Çin hükümetiyle bağlantılı kuruluşlara ham petrol satışına getirilen kısıtlamaları güçlendirmeyi amaçlayan yeni bir yasa tasarısı sundu. Perşembe günü sunulan iki partili yasa tasarısı, Çin'e ihraç edilmemesi koşuluyla Çinli şirketlerin SPR petrolünü satın almasına izin veren bir boşluğu kapatmayı amaçlıyor.

Bu hamle, bu ayın başlarında Başkan Joe Biden tarafından imzalanan ve Çinli firmaların belirtilen istisna dışında rezervden petrol satın almasını yasaklayan bir finansman tasarısının ardından geldi. Yine de yeni yasa bu istisnayı ortadan kaldırarak yasağı daha da sıkılaştırmayı amaçlıyor.

Senatör Ernst tasarının ulusal güvenlik açısından önemini vurgulayarak şunları söyledi: "Bu iki partili tasarı Amerika'nın Stratejik Petrol Rezervinin bize zarar vermeye çalışanların eline geçmemesini ve [Çin Komünist Partisi] kontrolündeki işletmelerin vergi mükellefleri tarafından sübvanse edilen petrolü stoklayarak para kazanmamasını sağlayacaktır."

İLGİLİ HABERLER: ABD'DEN ÇİN'E PETROL YASAĞI

Ayrıca önerilen tasarı, SPR petrolünün Rusya, Venezüella ve Suriye'ye ihracatını veya satışını engelleyerek yasaklarını diğer ülkelere de genişletiyor. Bu ülkelerin geçmişte SPR petrolünün önemli alıcıları olmadıkları biliniyor. 

Senatör Fetterman tasarının arkasındaki mantığı destekleyerek, "Düşmanlarımız SPR'mizden petrol satın alamamalı - bu sadece sağduyu" dedi.

Yasama girişimi, Çin hükümetinin yarattığı rekabet zorluklarını ele almak üzere sunulan çok sayıda yasa tasarısıyla birlikte, Çin'e karşı sağlam bir duruş sergileme konusunda Kongre'de nadir görülen iki partili bir anlaşmayı yansıtmaktadır.

Çin'e SPR'den petrol satışı konusu, Başkan Biden'ın 2022 yılında Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından benzin fiyatlarındaki artışı hafifletmek için SPR'den 180 milyon varillik şimdiye kadarki en büyük satışı duyurmasının ardından dikkat çekmişti.

O yıl içinde 1 milyon varil SPR petrolü Çin'in devlet şirketi Sinopec'in (OTC:SHIIY) Houston merkezli bir iştiraki olan UNIPEC America'ya satıldı. Eski Başkan Donald Trump'ın 2017'deki yönetimi sırasında da bir miktar SPR petrolü PetroChina Co Ltd'nin bir parçası olan PetroChina International'a satılmıştı.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: Tr.investing

Bu Haberi 732 kişi okudu!
22/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.