ABD, Çinli telekom şirketlerini kara listeye aldı

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), bağlı kuruluşu ComNet (USA) LLC ve China Unicom (Americas) Operations Limited ile birlikte Pacific Network Corp’u ulusal güvenliğe tehdit olarak kabul edilen iletişim ekipmanı ve hizmetleri listesine ekledi.

Kamu Güvenliği ve İç Güvenlik Bürosu ayrıca ComNet ve China Unicom’dan gelen ekipman ve hizmetlerin Çin hükümetine casusluk operasyonları yürütmesi ve ABD’ye karşı istihbarat toplaması için bir fırsat sunduğunu kaydetti.

HUAWEİ LİSTENİN BALINDA GELİYOR
Söz konusu şirketler, Çin hükümetinin kontrolüne tabidir ve itiraz etme yeteneği olmaksızın iletişimleri engelleme ve yanlış yönlendirme taleplerine uymak zorunda.
Alternatif olarak, Çin hükümetine “ağ trafiğini hedefleme, toplama, değiştirme, engelleme ve yeniden yönlendirme” için stratejik yetenek sağlayabiliyor. Bundan dolayı bahse konu telekominikasyon firmaları Çin Komünist Parti (ÇKP) hükümetine ait bir işletmeci olduğu ve Çinli kuruluşlarla “Amerikan ulusal güvenliğini ve ekonomik çıkarlarını” ihlal eden ticari ilişkilere girdiği için listede yer alıyor.

Gelişme, FCC’nin Mart 2022’nin sonlarında Rus siber güvenlik firması Kaspersky’nin yanı sıra China Telecom (Americas) Corp ve China Mobile International USA’yı eklemesinden yaklaşık altı ay sonra geldi.

Listeye Mart 2021’den bu yana eklenen diğer Çinli kuruluşlar arasında Huawei Technologies Company, ZTE Corporation, Hytera Communications Corporation, Hangzhou Hikvision Digital Technology Company ve Dahua Technology Company yer alıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 166 kişi okudu!
22/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.