ABD, Çin teknolojileri için kısıtlamaya gidecek

Amerikan başkanı Joe Biden, ABD’nin Çin teknolojisine yaptığı yatırımları sınırlayan bir yürütme emri imzalamaya hazırlanıyor.

Yürütme emrinin Ağustos ortasına kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor. Kısıtlama yapay zeka, kuantum hesaplama ve yarı iletken teknolojilerinin geliştirilmesine odaklanacak. Bununla birlikte, mevcut yatırımları etkilemeyecek. Haber, Çin’in teknoloji pazarındaki hakimiyeti ve bunun ABD için potansiyel güvenlik ve ekonomik sonuçlarıyla ilgili süregelen endişelerin ortasında geliyor. Teknolojilerin, ilerleyen büyük endüstrilerde merkezi bir rol oynaması bekleniyor.

ÇİN MİSİLLEME YAPACAK
Temmuz ayında, Senato, ABD şirketlerinin uydu iletişim teknolojisi ve mikroelektronik gibi ulusal güvenlik endişeleri olarak kabul edilen Çin teknolojisine yatırım yaparken Hazine’yi bilgilendirmesini gerektirecek yasayı onayladı. ABD’li senatörler Bob Casey ve John Cornyn, Giden Yatırım Şeffaflığı Yasası’nın bir parçası olarak Çin’deki ABD yatırımlarını izlemek için yeni düzenleme önerdi. Casey: “ABD bir yol ayrımında; kendi geleceğimizin kontrolünü elimize alabiliriz veya öğle yemeğimizi Çin’in yemesine izin verebiliriz” dedi.

Cornyn: “Amerikan şirketleri Çin ve Rusya gibi ülkelerde yarı iletkenler veya yapay zeka gibi teknolojilere yatırım yaptıklarında, sermayeleri, fikri mülkiyetleri ve yenilikleri yanlış ellere geçebilir ve bize karşı silah haline gelebilir. Bu yasa tasarısı, ABD’nin ulusal güvenlik açıklarımızı daha iyi değerlendirmek için gereken bilgileri toplamasına yardımcı olacak bu yatırımların görünürlüğünü artıracak” ifadelerini kullandı.

ÇİN, ABD'YE DRONE İHRACATINI DURDURDU
Biden’ın masasına henüz bir yasa tasarısı gelmedi ama buna rağmen, her iki tarafın milletvekilleri de konuyla ilgili yasa çıkarmaya ilgi gösteriyor.

Ancak Çin’in Washington’daki elçisi bu ayın başlarında, ABD’nin teknoloji veya sermaye akışlarına yeni sınırlar getirmesi durumunda Pekin’in misilleme yapacağını söylemişti.

Çin, bu hafta başı "ulusal güvenliği ve çıkarları" korumak istediğini söyleyerek, drone'lar da dahil olmak üzere ABD'ye yeni ihracat kısıtlamaları getirdiğini duyurdu.

Büyük bir drone üretim endüstrisi olan ve ABD dahil birçok pazara ihracat yapan Çin, Pazartesi günü teknolojiye erişim konusunda ABD ile artan gerilimin sonucunda "ulusal güvenlik ve çıkarlarını" korumak istediğini söyleyerek bazı insansız hava araçları ve insansız hava araçlarıyla ilgili ekipmanlara yönelik ihracat kontrolleri uygulayacağını duyurdu.

Ticaret bakanlığı, bazı drone motorları, lazerler, iletişim ekipmanları ve anti-drone savunma sistemleri de dahil olmak üzere ekipman üzerindeki kısıtlamaların 1 Eylül'de yürürlüğe gireceğini söyledi.

Bir bakanlık sözcüsü yaptığı açıklamada, kontrollerin bazı tüketici insansız hava araçlarını da etkileyeceğini ve hiçbir sivil insansız hava aracının askeri amaçlarla ihraç edilemeyeceğini söyledi.

Kimliği açıklanmayan bakanlık sözcüsü, "Çin'in insansız hava aracı kontrolünün kapsamını bu kez mütevazı bir şekilde genişletmesi, sorumlu bir büyük ülke olarak duruşumuzu göstermek, küresel güvenlik girişimlerini uygulamak ve dünya barışını korumak için önemli bir önlemdir" dedi. Sözcü, yetkililerin ilgili ülke ve bölgeleri bilgilendirdiğini de söyledi.

ABD'li milletvekilleri daha önce, ABD'de satılan insansız hava araçlarının yarısından fazlasının Çin merkezli DJI şirketi tarafından yapıldığını ve bunların kamu güvenliği kurumları tarafından kullanılan en popüler insansız hava aracı olduğunu söylemişti.

DJI: “HER ZAMAN UYUYORUZ”
DJI pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin'in ihracat kontrolü düzenleme gereksinimi bulunan bölgeler de dahil olmak üzere faaliyet gösterdiği ülkelerin yasa ve düzenlemelerine her zaman sıkı bir şekilde uyduğunu söyledi.

Drone üreticisi şirket, "Askeri kullanım için hiçbir zaman ürün ve ekipman tasarlamadık ve üretmedik, ürünlerimizi hiçbir ülkede askeri çatışmalarda veya savaşlarda kullanılmak üzere pazarlamadık veya satmadık." dedi.

Mart 2022'de bir Alman perakendeci, DJI'yi Ukrayna askeri pozisyonlarına ilişkin verileri Rusya'ya sızdırmakla suçladı ve şirket bunu reddetti.

Çin Ticaret Bakanlığı bu yılın nisan ayında yaptığı açıklamada, ABD ve Batı medyasının Ukrayna'daki savaş alanına insansız hava aracı ihraç ettiğine dair "asılsız suçlamalar" yaydığını, raporların Çinli firmaları "karalama" girişimi olduğunu ve ihracat kontrollerini güçlendirmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Drone ihracatındaki kısıtlamalar, ABD'nin Çin'in çip yapım ekipmanı gibi önemli teknolojilere erişimini kısıtlama hamlelerinin ardından Çin'in geçen ay çip yapımında yaygın olarak kullanılan bazı metallerin ihracat kontrollerini duyurmasının ardından geldi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istqlal Haber

Bu Haberi 489 kişi okudu!
02/08/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.