ABD, Çin Biyoteknoloji Firmalarına Sınırlama getirmeyi düşünüyor

ABD Senatosu önemli bir adım atarak, federal kurumların BGI, WuXi Apptec ve iştirakleri de dahil olmak üzere bazı Çinli biyoteknoloji firmalarıyla iş yapmasını kısıtlamayı amaçlayan bir tasarıyı incelemeye hazırlanıyor. 

Amerikan kişisel sağlık ve genetik bilgilerini yabancı tehditlerden korumaya odaklanan tasarı, Çarşamba günü yapılacak komite toplantısında tartışılırken bazı değişiklikler yapılması bekleniyor. 

İç Güvenlik ve Hükümet İşleri Komitesi, belirli şirket isimlerinin tasarıdan çıkarılması veya daha fazla tartışmayla sonuçlanabilecek yasa tasarısını inceleyecek. Önerilen yasa şimdiden yatırımcı duyarlılığı üzerinde belirgin bir etki yarattı ve geçen ay Çin piyasalarında ilk haber çıktığında WuXi AppTec hisselerinin satışını tetikledi.

Tasarının mevcut versiyonu BGI, MGI, Complete Genomics, WuXi AppTec ve endişe kaynağı olarak görülen diğer biyoteknoloji kuruluşlarıyla federal sözleşmeler yapılmasını engellemeyi amaçlıyor. Ayrıca bu firmaların ekipman veya hizmetlerini kullanan şirketlerle yapılan sözleşmelerin de engellenmesini öngörüyor.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN ORDUSUYLA BAĞLANTILARI BULUNUYOR

Ocak ayında Meclis’te sunulan benzer bir tasarı, BGI’yi genetik veri toplama uygulamaları nedeniyle ulusal güvenlik tehdidi olarak etiketlemekte ve MGI ve Complete Genomics’in iştirakleri ve bağlı kuruluşları olduğunu iddia etmektedir. Ayrıca WuXi Apptec’in Çin ordusuyla bağlantıları olduğunu iddia ediyor.

BGI Group, tasarının Amerikan kişisel verilerini koruma amacını desteklemekle birlikte, bu tür verilere erişimi olmadığını belirterek karşı çıktı. Şirket, yasanın kendisini ABD pazarından çıkmaya zorlayabileceği ve rekabeti azaltabileceği konusunda uyarıyor.

Tasarının yasalaşması için hem Senato hem de Temsilciler Meclisi’nden geçmesi ve ardından Başkan tarafından imzalanması gerekiyor. Senatör Gary Peters başkanlığındaki komite, tasarının iki partinin desteğiyle ilerleyeceğini tahmin ediyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Winally

Bu Haberi 703 kişi okudu!
29/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.