ABD: Çin bilgi manipülasyonu yapıyor!

Bilgi akışının ve erişimin hızlı, kolay ve kontrol edilemez hali Çin'in işine yarıyor. Bu kapsamda Çin yönetimi sadece ülke çapında kalmayıp küresel çapta da bilgi manipülasyonu yapmayı sürdürüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Küresel Katılım Merkezinin (GEC) özel elçisi ve koordinatörü James Rubin, 7 Mayıs 2024 tarihinde Dış İlişkiler Konseyi Düşünce Kuruluşu etkinliğinde Çin'in bilgi manipülasyonunu genişletmesini eleştirerek, dünya ülkelerinin bu konuda uyanık olmaları gerektiğine dikkat çekti.

"UMURSADIKLARINI SÖYLEDİKLERİ ŞEYLERİ UMURSAMIYORLAR"
Rubin konuşmasında bir örnek vererek Çin'in bilgi manipülasyonunu, Uygur Türkü temsilcilerin uluslararası platformlarda konuşmasını engellemek için tüm gücünü kullandığına dikkat çekti.  Rubin  "Xi Jinping, Uygur Türklerine yapacağı zulümleri tanımlamak için 'asla merhamet gösterme' ifadesini kullanıyor. Bunun nedenlerinden biri liderlerinin bunu soykırımı görmezden gelmesi, diğer nedeni de Çin'in, medya alanında devasa propaganda gücüne sahip olmasını, kendi inandıklarını toplumu da entegre etmede çok başarılı olduklarını hatırlattı.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN'İN GERÇEKLERİ MANİPÜLASYON YOLUYLA SAKLADI

Rubin, Çin'in gerçekleri manipülasyon yoluyla sakladığını ve Çin'in yararına olan tek taraflı gerçekleri dünyaya ihraç ettiğini belirtti.

Diğer yandan, mali ve maddi zenginliğini genişletmek için gerçekleri örtbas ederek borçlandırdığı ülkeler üzerinde hakimiyet kurmaya başladığını aktardı.

ÇİN'İN DÜNYANIN DİĞER BÖLGELERİNDE PROPAGANDA OPERASYONLARI YÜRÜTMEKTE ÖZGÜR 
Otoriter ülkeleri dünyanın geri kalanından ayıran bir duvarın olduğunu ve bu duvarın Çin tarafından inşa edildiğini belirterek, Çin'de buna Büyük Güvenlik Duvarı deniyor" diyen Rubin, Çin'in dünyanın diğer bölgelerinde propaganda operasyonları yürütmekte özgür olduğunu, diğer ülkelerin ise Çin'de hiçbir şey yapamadıklarını kaydetti. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: QHA

Bu Haberi 7350 kişi okudu!
09/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.