ABD-Çin arasında "casus balon" krizi

Geçen hafta ABD’nin kuzeyinde tespit edilen ve tarifeli uçaklardan çok daha yüksek bir irtifada seyreden, Çin’e ait olduğu açıklanan bir istihbarat bilgi balonunun ortaya çıkması iki ülke arasında tansiyonu yükseltmişti.

ABD SAVAŞ UÇAKLARI BALONU BÖYLE VURDU.
Washington yönetimi balonun Çin’e ait olduğunu ve düşürülmesinin gündemde olduğunu duyurmuş, fakat Çin ise hem güçlü hem suçlu bir tavırla ABD’yi suçlamıştı.

Gökyüzünde ilerleyen balon Cumartesi günü Güney Carolina sahillerinde ABD savaş uçakları tarafından düşürüldü.

ABD Başkanı Joe Biden konuyla ilgili bir açıklama yaparak “Balonun düşürülme talimatını Çarşamba günü verdim ve bir an önce düşürülmesini istedim fakat enkazın insanlara zarar vermemesini istedim” dedi. Pentagon yönetimi ise balonun düşürülmesi için en uygun zamanında, balon Atlas Okyanusu üzerinde ve ABD’nin sınırları içerisindeyken düşürülmesinin uygun olduğunu ve nitekim vurularak düşürüldüğünü duyurdu.

ISIYA DUYARLI FÜZE KULLANILDI
ABD Savunma Bakanlığı da balonun düşürülme operasyonunun detaylarını paylaştı. Virginia’daki Langley Hava Kuvvetleri Üssü’nden kalkan bir F-22’nin balonu düşürdüğü belirtildi. Savaş uçağının ısıya duyarlı, AIM-9X süpersonik füze kullandığı da kayıtlara geçti.

Bu hamlenin ardından Çin’den küstahça açıklama geldi. ABD’nin balonun düşürüleceğini önceden haber vermediğini belirten Çin Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ABD’nin aşırı tepki gösterdiği belirtilirken, “Misilleme yapma hakkımız var” denildi. Çin yönetimi ayrıca balonun kazara bölgede olduğunu da aktardı.

Açıklamada, “Çin, ABD’den bu olayı sakince ve profesyonelce halletmesini istedi. Fakat ABD güç kullanmayı tercih ederek aşırı tepki verdi” ifadeleri kullanıldı.

3 HAVALİMANINDA UÇUŞLAR DURDURULDU
ABD Federal Havacılık İdaresi, Çin'in casus balonu krizi nedeniyle Güney Carolina'daki Myrtle Beach Uluslararası Havalimanı da dahil olmak üzere 3 havalimanında uçuşların durdurulduğunu açıkladı.

ABD Federal Havacılık İdaresi, ABD semalarında görülen Çin'e ait istihbarat balonu krizi sürerken, Savunma Bakanlığını "ulusal güvenlik çabası" kapsamında desteklemek için Kuzey Karolina'daki Wilmington Havalimanı ile Güney Karolina'daki Myrtle Beach International ve Charleston International Havaalanlarına gidiş ve gelişleri durdurduğunu aktardı.

BLİNKEN, ÇİN ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ
Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan ilk açıklamada, balonun, Çin'e ait sivil bir hava aracı olduğu, meteorolojik araştırma için kullanıldığı belirtilerek, "Çin'e ait hava aracı batıya esen rüzgarlar ve kontrol imkanının kısıtlı olması nedeniyle, güya güzergahın dışına çıktı" ifadelerine yer verilmişti.

Akabinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “casus balon” krizi nedeniyle 27 ocakta Çin'e yapacağı ziyareti iptal etmişti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 309 kişi okudu!
06/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.