ABD, Çin'in "Gizli polis karakolları" nı tartışıyor

ABD Temsilciler Meclisinde Çin'in, ABD'de "polis karakolları" kurarak burada yaşayan Çin vatandaşlarına gözdağı verdiği iddiası ele alındı.

Temsilciler Meclisi İç Güvenlik alt komitesi tarafından düzenlenen, Çin'in, ABD ulusal güvenliğine oluşturduğu tehditlerin ele alındığı oturumda eski ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Karşı İstihbarat Şubesi Başkanı William Evanina, Mitchell Enstitüsünden asker Joseph T. Guastella, Havacılık ve Uzay Güvenliği Projesi Hizmet Direktörü Kari Bingen ve Brown Üniversitesinden Tyler Jost, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

VARANDAŞLARI GÖZETİM ALTINDA TUTUYOR
Evanina’ya soru soran Komite Başkanı August Pfluger, Çin'in ABD içerisindeki istihbarat faaliyetlerine dikkati çekerek, Çin'in Konfüçyüs Enstitülerini hedef gösterdi. Bu enstitüler sayesinde Çin Komünist Partisinin Amerikan yeteneklerini bünyelerine aldıklarını ve Amerikan üniversitelerinde okuyan Çin vatandaşlarını gözetim altında tuttuğunu savundu.

Eski istihbarat yetkilisi Evanina, Çin'in stratejik arazi satın alımı, sofistike gözetleme balonları, teknoloji uygulamaları ve ABD'de kurulan "polis karakolları" gibi bir dizi yollarla ABD'ye tehdit oluşturduğunu ifade etti.

“KABUL EDİLEMEZ”
“Gizli Polis karakollarının” Çin'in stratejik planının bir tezahürü olduğunu ifade eden Evanina, bunun, Çin'in yurt dışındaki vatandaşlarına göz dağı vermek üzere yürüttüğü "Tilki Avı Operasyonunun" bir parçası olduğunu öne sürdü. Evanina, Amerikan topraklarında böyle bir olayın yaşanmasının kabul edilemez olduğu görüşünü savundu.

Oturumda, dünya genelinde Çin'in 100 kadar "gizli polis karakolu" olduğu iddiası da gündeme geldi.

ÇİN, AVRUPA’DA EN AZ 54 YASADIŞI MERKEZ KURDU
İspanya merkezli sivil toplum örgütü Safeguard Defenders tarafından 15 Eylül’de yayımlanan "Devriye ve İkna" adlı raporda, Çin’in Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bilindiği kadarıyla 5 kıta 34 ülkede en az 54 yasadışı ve gizli polis merkezi olduğu iddia edilmiş Başta Hollanda olmak üzere 14’ten fazla Ülkenin soruşturma başlatması sonucu 54 Çin gizli polis merkezine ek olarak 48 karakol daha işletildiği, böylelikle bu rakamın 53 ülkede 102'ye çıktığı basına yansıdı.

Safeguard Defenders’in Raporunda söz konusu yasa dışı merkezlerin adli soruşturmaları yürütmek, muhalifler başta olmak üzere Doğu Türkistanlılara gözdağı vermek ve iade anlaşmalarında öngörülen prosedürlerin dışında suçluları ülkeye dönmeye ikna etmek için kullanıldığı iddia edilmişti.

EĞER TÜRKİYE’DE VARSA EGEMENLİK İHLALİ OLUR
Gözlemciler, pandemi öncesi Türkiye’de Bazı Çin ajanlarının Uygur Türkleri üzerinde yasa dışı operasyonlar gerçekleştirdiğini, bazı kişilerin Uygur lokantasına gizlice sızarak insanları fotoğraflarken halk tarafından yakalandığını ve polise teslim edildiğini hatırlatarak, Çin’in bütün Avrupa’yı kaplayan polis ağı planının Pandemi nedeniyle suya düştüğünü, fakat su uyur düşman uyumaz sözüne binaen ilgili kurumların Çin rejiminin Türkiye’de yasa dışı gizli polis bürosu kurup kurmadığını araştırması gerektiğini, eğer varsa bunun egemenlik ihlali olacağını değerlendirdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 123 kişi okudu!
11/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.