ABD, Asya'da özel kuvvetler konuşlandırmayı planlıyor

ABD’li üst düzey askeri yetkilisi, Çin’e karşı Asya'ya özel kuvvetler konuşlandırma planlarını açıkladı.

Birkaç gün önce bir Japon TV kanalına verdiği röportajda ABD Ordusu yetkilileri, Asya'ya özel kuvvetler konuşlandıracaklarını ve Çin'in Tayvan Boğazı'ndaki, Güney Çin Denizindeki tehditleriyle başa çıkmak için entegre bir füze, siber savaş ve elektronik savaş sistemi kuracaklarını duyurdu.

İYİLİK MELEĞİNE SOYUNDU
Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Wu Qian, ABD'nin Asya'daki eylem ve planlarından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, ABD'nin Japonya'da orta menzilli füze konuşlandırmasını hızlandırmasının tehlikeli bir eğilim olduğunu, Çin'in güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturduğunu iddia ederken, ABD’nin planları bölge ülkelerine zarar vereceğini ve bölgesel barış ve istikrarı ciddi şekilde baltalayacağını söyleyip adeta iyilik meleğine soyundu.

Qian, ABD’nin planı uygulaması halinde Çin'in buna şiddetle karşı çıkacağını ve ABD ile Japonya'nın bu konuda yanlış adım atmaktan kaçınması gerektiğini ifade etti.

TÜRKİSTAN’DA ÇİN’İN, ASYA’DA ABD’NİN AYAK İZİ
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 2-12 Ağustos'ta Kamboçya, Filipinler, Güney Afrika başta olmak üzere Asya ziyareti gerçekleştireceği bildirildi. Daha önce Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Türkistan (Orta Asya) ziyareti düzenlemişti.

RUSYA: AFGANİSTAN'DA 6 BİN DEAŞ’LI VAR! İDDİASI
Ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, Afganistan'daki DEAŞ terör örgütü konusunda açıklamalarda bulunarak "Bunların sayısı 6 bine ulaştı. Taliban'ın iktidara gelmesi ve DEAŞ'e karşı sert adımlar atmasının ardından, militanların sayısı 2 bin civarında idi. Yani 3 kat artış söz konusu. Bu, Afganistan'daki durumun gelişiminin en olumsuz yanı. Çünkü, DEAŞ'lılar, eskiden olduğu gibi sadece Afganistan'ı değil, komşu ülkeleri de istikrarsızlaştırma eğilimindeler." Demişti.

Uzmanlar ABD-Çin-Rusya akseninde Asya’da hareketliliğin artacağını ve Afganistan, Doğu Türkistan gibi Çinle sınır bölgelerde “yıpratma savaşı” için planlar kurmuş olabileceğini ifade ederek 3. Dünya savaşına adım adım yaklaşıyor muyuz sorusunu akıllara getirdi.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 168 kişi okudu!
02/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.