ABD'li senatörler İlham Tohti’yi Nobel Barış Ödülüne aday gösterdi

ABD Temsilciler Meclisi Çin İşleri Komitesi (CECC) eş başkanları, 2024 Nobel Barış Ödülü için Çin hapishanelerinde suçsuz yere hapis yatan dört kişiyi aday gösterdi.

Amerika'nın Sesi (VOA) haberine göre, ABD Temsilciler Meclisi Çin İşleri Komitesi (CECC) eş başkanı, Cumhuriyetçi Temsilci Christopher Smith ve Demokrat temsilci Jeff Merkley, İnsan hakları savunucusu Xu Jiyong ve Ding Jiashi ile Hong Kong'un Apple Daily kurucusu Li Jing ve Uygur Profesör İlham Tohti’nin de aralarında bulunduğu dört kişiyi 2024 Nobel Barış Ödülü'ne aday göstermek için 1 Şubat çarşamba günü Norveç Nobel Barış Ödülü Komitesi başkanına bir mektup gönderdi. 

Dört aday da siyasi suçlamalardan dolayı Çin komünist Parti (ÇKP) rejimi tarafından haksız yere hapse atılmıştı. Temsilciler mektubunda şahıslarla ilgili "barış ve özgürlüğün savunucuları" tanımlaması yaptı. 

Temsilciler Mektubunda, çeşitli baskılara rağmen Nobel Barış Ödülü Komitesi'nin son yıllarda yaptığı çalışmalardan dolayı şükranlarını dile getirirken, 2024 Nobel Barış Ödülü'nü Çin hapsinde haksız tutulan bir kişiye verilmesinin elzem olduğunu vurgulayarak, Çin rejiminin insan hakları ihlalleri açısından dünyanın en kötü ülkesi olduğunu hatırlattı. 

İLGİLİ HABERLER: İLHAM TOHTİ KİMDİR?

Uygur Türkü bilim insanı İlham TOHTİ, insan hakları ve barışı savunan bir aktivisttir. Uygurların Mandela'sı olarak anılan TOHTİ, Çin yönetimi tarafından 23 Eylül 2014 tarihinde göstermelik bir duruşmada "bölücülük" ile suçlanmış ve müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Öte yandan İnsan hakları savunucularından Ding Jiashi 2023 yılında 12 yıl ve Xu Jiyong de aynı yıl 14 yıl sözde “devleti parçalama” gerekçesiyle suçsuz yere hapis cezasına çarptırıldı.

İLGİLİ HABERLER: NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ'NE ADAY GÖSTERİLDİ

TOHTİ onlarca hürriyet ve insan hakları ödülüne layık görülürken, 2019 yılından bu yana Nobel Barış Ödülü'ne aday gösteriliyor. TOHTİ, 2020 ve 2023 senelerinde finalistler kategorisinde beş adaydan biri olmuştu. 

Ayrıca Soykırımcı Xi Jinping yönetimince hapishanede haksız yere tutulan Uygur Türkü akademisyen İlham TOHTİ, bu yıl yine 180'den fazla üst düzey yetkili akademisyen ve siyasetçilerin imzasıyla 2024 yılı için bir kez daha Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmişti. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: VOA

Bu Haberi 631 kişi okudu!
05/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.