ABD'li İklim Elçisi, boykot edilen Çinli şirkete yatırım yaptı

ABD'li üst düzey yetkili John Kerry'nin ABD yaptırımları listesinde yer alan Çinli bir şirkete yatırım yaptığının ortaya çıkması güçlü tepkilere neden oldu.

İngiltere günlük gazetesinin haberine göre, geçen hafta ABD Başkanı Biden'ın özel iklim elçisi John Kerry ve eşinin, Çinli yatırım şirketi Gaoling Capital Group'ta en az 1 milyon dolarlık hissesi olduğu, ve bu Gaoling Capital Groupun, Çin rejiminin Uygurlara yönelik baskılarına karıştığı için ABD tarafından kara listeye alınan Yitu Network Technology şirketinin en büyük hissedarı olduğu ortaya çaıktı.

Yitu Network Technology şirketi Çin'in Uygurların yüksek teknolojili gözetiminde yer alarak Çin'in ırksal ve etnik temelli yüz tanıma yazılımı geliştirmesine yardımcı olmuştu. Bu nedenle 2019 yılında Trump yönetimi tarafından bu şirket yaptırım listesine alınmıştı.

Haberde Senatör MarcoRubio’nun, geçtiğimiz Cuma günü FoxNews’te konuyla ilgili makale yayınlayarak Başkan Biden'ı Kerry'yi derhal görevden almaya çağırdığı, ve o makalesinde Biden'ın tek bir seçeneği olduğu konusunda uyarı vererek: "Ya köle işçi çalıştıran kişi desteklenmeli ya da kovulmalı." İfadelerine yer verdiği bildirildi.

Başkan Biden'ın İklim Özel Temsilcisi John Kerry'nin Dünyanın En Büyük Sera Gazı üreticisi Çin ile olan Diplomatik Tartışmaları Her zaman odak nokta olmuştur. Geçen ay bir muhabir John Kerry’den iklim sorununu Uygurların insan hakları sorunuyla nasıl dengeleyeceğini sorduğunda, "İnsan hayatı zor seçimlerle dolu" yanıtını vermişti.

Haberde ayrıca Cumhuriyetçi milletvekilleri geçen ay endişelerini dile getirerek John Kerry’in, Senato tarafından onaylanan Uygurların zorla çalıştırılmasını yasaklayan yasa tasarısının geçmesine karşı lobi yaptığı ileri sürülüyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber
Bu Haberi 118 kişi okudu!
19/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.