ABD'den Tayvan'a 345 milyon dolarlık askeri destek

ABD, kendi envanterinden Tayvan'a 345 milyon dolarlık askeri destek sağlayacak. Tayvan'a verilen bu desteğe Çin tarafından sert açıklamalar geldi.

ABD Başkanı Joe Biden, yayımladığı başkanlık genelgesiyle ABD ordusunun kendi envanterinden Tayvan'a yapacağı, savunma malzemelerinin yanı sıra askeri eğitim ve öğretimi kapsayan 345 milyon dolarlık askeri yardımı duyurdu.

Paketin içeriğine ilişkin ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) henüz bir açıklama yapılmazken, Tayvan'a verilen bu desteğin Çin'in tepkisini çekeceği yorumları yapılıyordu. Nitekim, ABD'li birçok milletvekili Tayvan'a silah satışı konusunda yönetime baskı yapıyordu.

ÇİN’DEN ABD'YE TAİWAN TEPKİSİ
Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü, ABD'nin Tayvan bölgesiyle askeri ilişkilerini yoğunlaştırmasına sert tepki gösterdi. Sözcü, bu eylemlerin Çin'in ulusal egemenlik ve güvenliğini ciddi şekilde baltaladığını ve Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrarı tehdit ettiğini belirtti. Çin, egemenlik ve toprak bütünlüğünü korumak için kararlı ve etkin önlemler almaya devam edeceğini vurguladı.

Perşembe günü ABD'nin 2024 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'ndaki Tayvan'a ilişkin içeriği ve Tayvan'ın ABD'den karadan havaya füze sistemleri satın almasına yönelik olarak ABD ile Tayvan arasında kısa zaman önce varılan anlaşmayı yorumlarken söz konusu açıklamaları yaptı.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN KRİZİ KÖRÜKLÜYOR

Bu ölçüsüz eylemlerin Çin'in ulusal egemenlik ve güvenliğini ciddi şekilde baltaladığını ve Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrarı tehdit ettiğini söyleyen sözcü, Çin'in bu eylemlere dair derin endişe duyduğunu ve net şekilde karşı çıktığını belirtti.

Sözcü, Çin Ordusu'nun Tayvan Boğazı'ndaki durumu yakından izlediğini, Çin'in egemenlik ve toprak bütünlüğünü korumak için kararlı ve etkin önlemler almaya devam edeceğini vurguladı.

TAYVAN ÇİN ANLAŞMAZLIĞI
Çin'in topraklarının parçası olduğunu savunduğu Tayvan, Doğu Türkistan’ın işgali ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1949'dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor.

Çin ana karası ile Tayvan arasında iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

Pekin, "Tek Çin" ilkesini vurgulayarak Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini şart koşuyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istqlal Haber

Bu Haberi 222 kişi okudu!
29/07/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.