ABD 37 Çinli şirketi kara listeye aldı

ABD’de Joe Biden yönetimi, Çin ile gerilimi tırmandıracak bir hamle ile aralarında BGI genetik şirketinin bazı birimleri ve bulut teknoloji şirketi Inspur’un da yer aldığı 37 Çinli şirketi ticari kara listeye ekledi.

İhracat kontrollerini denetleyen ABD Ticaret Bakanlığı, BGI Araştırma ve BGI Teknoloji Çözümleri (Hong Kong) birimlerinin Çin hükümetinin gözetim çalışmalarına destek sağlama konusunda “önemli risk” taşıdıkları iddiaları nedeniyle listeye alındığını belirtti.

ÖNEMLİ RİSK TAŞIYOR
Bakanlık tarafından yapılan açıklamada “Bu birimlerin genetik veri toplama ve analiz etme faaliyetleri hesaba katıldığında Çin’in askeri programlarının parçası olma yönünde önemli risk taşıyorlar” denildi.

Daha önce Reuters’ın bildirdiğine göre BGI’nın nüfusların özellikleri üzerine bir çalışma kapsamında milyonlarca kadından genetik veri topladığı ve Çin ordusu ile işbirliği yaptığı belirtilmişti.

Kara listeye alınanlar içinde BGI’nın adli tıp iştiraki Forensics Genomics International da bulunuyor.

Ticaret Bakanlığı Inspur’u ise Çin’in askeri modernleşme girişimlerine yardımcı olmak üzere ABD’den ürün satın almak ya da almaya teşebbüs etmek ile suçluyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 289 kişi okudu!
04/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.