AB’den Çin'in tıbbi ekipman pazarına soruşturma

Avrupa Birliği (AB), Çin rejiminin yerli tedarikçilere sübvansiyon sağlayarak adil olmayan ticaret politikaları uygulaması hakkındaki endişeleri gidermek amacıyla Çin'in tıbbi ekipman pazarına yönelik bir soruşturma başlatmaya hazırlanıyor.

Radio France Internationale (RFİ) haberine göre, söz konusu soruşturma nisan ayının ortasında yayımlanması beklenirken, bu bağlamda Çin'in Avrupa'da Tıbbi ekipman ihalelerine girmesinin kısıtlanması ön görülüyor.

Bilgilere göre soruşturmada Avrupalı şirketlerden ve AB üye ülkelerinden bilgi toplanacak. Soruşturmanın temel amacı Çin ile müzakere yaparak Çin pazarının adil ve şeffaflık ilkelerine uygun ilerlemesinin sağlanması.

İLGİLİ HABERLER: ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERDE OLDUĞU GİBİ

Reuters’ın aktardığına göre, Çin ve Avrupa Birliği'nin geçen yıl dengeli bir ticari ilişki kurma ihtiyacı konusunda anlaştığı ve ticari dengesizlikleri düzeltmek için tıbbi ekipman, kozmetik ve gıda sektörüne yönelik konuları ele aldığı ifade ediliyor. 

Çin daha önce tıbbi ekipman pazarını Çinli olmayan üreticilere kapatmış ve ihalelerde yabancı üreticilere karşı alenen ayrımcılık yaptığı, kendi tedarikçilerine tıpkı Elektrikli otomobillerde olduğu gibi haksız rekabeti tetikleyen sübvansiyonlar sağladığı için eleştirilmişti.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 

Kaynak: RFİ

Bu Haberi 935 kişi okudu!
17/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.