AB Çin’in elektrikli araçlarını soruşturmaya aldı

Avrupa Birliği, Çin'in elektrikli araçlara verdiği sübvansiyonlar ile ilgili soruşturma başlatıyor. Çin tarafından gelebilecek bir misilleme hamlesi AB üye ülkelerini endişelendiriyor.

Avrupa Birliği, endüstrinin rekabet etme yeteneğinden endişe duyduğu için Çin'in elektrikli araçlara verdiği sübvansiyonlara ilişkin bir soruşturma başlatıyor.

Çarşamba günü soruşturmayı duyuran Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen küresel pazarın ucuz Çin arabalarıyla dolu olduğunu söyledi.

FİYATLAR DEVLET DESTEĞİYLE DÜŞÜK TUTULUYOR
Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı yıllık konuşmasında Leyen “Fiyatlar devasa devlet sübvansiyonlarıyla yapay olarak düşük tutuluyor. Bu durum pazarı bozuyor. Biz bu çarpıklığı kendi iç pazarımızda kabul etmediğimiz gibi dışarıdan da kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Soruşturmanın, Çin'den gelecek misilleme endişelerine rağmen açılıyor olması, Avrupalı imalatçıların Çin endüstrisiyle rekabet etme kabiliyetine ilişkin büyüyen alarmın bir işareti olarak görülüyor.

Çin, hem sektör hem de alıcılar için devlet teşvikleriyle desteklenen çok sayıda elektrikli araç üreticisine ev sahipliği yapıyor. Öte yandan yeni kurulan şirketlerin çoğu henüz tutarlı bir şekilde kâr elde edemiyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 506 kişi okudu!
16/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.