AB, Çin'den gelecek ithalatı kısıtlayacak

Amerika'nın Sesi VOA’ya göre, Avrupa Birliğinin (AB) “İklim Nötr, Sürdürülebilir ve Üretken Mavi Ekonomi” ‘ye geçiş, yeşil enerjiyi teşvik ederek önemli öz kaynak hammaddeleri kullanma politikasını temelden değiştirmeyi düşünüyor. Avrupalı Yetkililerin önce Çin gibi ülkelerden temel malzemeler ve nihai ürünler ithalatını kısıtlamayarak daha sonra da yerli üretimi teşvik etmek için mali teşvikler uygulamayı planlıyor.

Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu'nun palanına göre bu hamle “İklim Nötr, Sürdürülebilir ve Üretken Mavi Ekonomi” ye geçiş sürecinde önemli rol üstlenecek. Aynı zamanda, değişen dünyada jeopolitik bir ittifak oluşturacak ve AB'nin stratejik bağımsızlığını destekleyecek.

%93’Ü ÇİN’DEN GELİYOR
Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, planla ilgili yaptığı açıklamada Çin'in dünya yeşil ve temiz enerji sektöründe liderliği ele geçirdiğini ve bu sektörün gelecekte dünya ekonomisine yön verebilecek güce sahip olacağını, şu anda, AB'nin nadir toprak elementleri ithalatının %98'i ve magnezyumun %93'ü Çin'den geldiğini hatırlattı.

Timmermans, kendilerinin Çin’i çok iyi tanıdığını ve bazı şeyleri şimdi anladığını ifade ederek "Çin'in on yıl önce yaptığı stratejik seçimlerin Çin'de sonuç verdiğini görüyoruz. Bu yüzden önümüzdeki birkaç on yıl için bizde stratejik kararlar almalıyız.” Dedi.

AB’Yİ ÇİN’E BAĞIMLILIKTAN KURTARACAK
Teklifin odak noktasının, 2030 yılına kadar 27 AB ülkesinin ihtiyaç duyduğu neredeyse bağımlı hale geldiği yeşil enerjinin en az %40'ını üretmeyi başarmış olacak. Aynı zamanda, herhangi bir strateji, özellikle Çin ile ilgili olarak, üçüncü ülkelerden hammadde ithalatının %65'i geçmemesini sağlayabiliriz.

Taslak plan, Çin’den gelecek ithalat ürünlerine bazı kısıtlamalar getirerek, AB ülkelerini bağımlılıktan kurtarmayı ve de ABD ve Kanada, Avustralya ve Japonya gibi Batı müttefik ülkelerle kritik hammadde ittifakları kurarak AB'yi giderek istikrarsız hale gelen küresel ortamda güçlendirmesi hedefleniyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 334 kişi okudu!
20/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.