“Uygurlar Mutlu” Propagandası arttı

Çin’in her geçen gün artan gerçeklere karşı yalan ve karalama propagandaları çoğaldıkça işgalci Çin hükümetinin Doğu Türkistan’daki sistematik soykırım uygulamaları, uluslararası toplumda güçlü tepki ve kınama ile yaptırımlarla karşı karşıya.

Çin basınından elde edilen bilgelere göre geçtiğimiz günlerde bir kısım Uygur anneleri ve gençleri örgütleyen Çin komünist parti üyesi kukla yetkililer “soykırım yalanına karşı basın toplantısı" adı altında konferans düzenlediği öğrenildi.


Çin haberler ağının bildirdiğine göre, Doğu Türkistan’da işgalci konumundaki Çinli yetkililer Hoten-Keriye, Kaşgar-Yerken, Akçi, Tekes ve Urumçi'deki bazı Uygur anneleri zoraki ifade vermeye mecbur ederek televizyonda konuşmaya, sözde mutlu ve huzurlu yaşamını, Parti hükümetin ve ÇKP lideri Xijinping’in sağladığını una teşekkür edeceğini söylemeye ve övgüde bulunmaya zorlanıyor.

Akabinde Uygur gençlerinin ve annelerin önceden hazırlanıp kaydedilmiş videolarını toplantı alanındaki gazetecilere izleterek "Batı dünyasındaki Çin karşıtı düşman güçler bizi Xinjiang’da soykırım yapmakla suçluyor, Aslında gördüğünüz gibi tüm milletlerden insanlar artık sonsuza kadar mutlu yaşıyorlar. " propagandası yapılıyor.

Ancak kayıttaki annelerin ve çocukların çoğu Çince konuşuyordu, bu da dolaylı olarak Uygurların Uygur dilinin yasaklanmasıyla ilgili suçlamaları doğruluyor. Bununla birlikte, son birkaç ayda Batı'da arka arkadan yayınlanan Uygurlar hakkındaki raporlar, Uygurların ceza kamplarında ve kamp dışında da farklılık göstermeyen bir ortamda tutulduğunu ve tüm bölgenin şu anda devasa açık hava hapishanelerine dönüştürüldüğü öne sürülüyor.


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 148 kişi okudu!
24/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.