“Uygurlar Kimin Umrunda!”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden'ın en büyük bağışçılarından biri ve NBA takımlarından Golden State Warriors’ın ortaklarından biri olan milyarder iş insanı Chamath Palihapitiya, ABD Başkanı Biden'ın Uygurlar’a yönelik tavrının tartışıldığı podcastte, kendisinin ve birçok ABD’linin Uygur sorununu “umursamadığını” söyledi. Palihapitiya’nın küstahça açıklamaları sosyal medyada büyük tepki topladı.

 "UYGURLAR'A NE OLDUĞU KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL"

Medyascope'ta yer alan habere göre; Palihapitiya, katıldığı podcastte Başkan Biden’ın Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygurlar’a yönelik hak ihlallerine tepki olarak ticarette “zorla çalıştırma” yasağını onaylaması hakkındaki soruları yanıtlıyordu.

Palihapitiya sorulara, “Dürüst olalım, Uygurlar’a ne olduğu kimsenin umurunda değil, tamam mı? Bunu gerçekten umursadığın için gündeme getiriyorsun. Ve bence umursaman gerçekten güzel ama… Geri kalanımızın umurunda değil. Sadece çok acı bir gerçeği söylüyorum” şeklinde yanıt verdi.

TEPKİLERİN ARDINDA AÇIKLAMA: EMPATİ YAPAMADIM

Palihapitiya’nın açıklamaları sosyal medyada büyük tepki topladı. Tepkilerin ardından ünlü iş insanı, yorumlarının “empatiden yoksun” olduğunu kabul etti. Palihapitiya sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, “Önemli konular önemli tartışmaları hak ediyor. Çin’de, Amerika Birleşik Devletleri’nde ya da başka bir yerde insan haklarının önemli olduğuna inanıyorum” diye yazdı.

Öte yandan Palihapitiya’nın açıklaması birçok kişiyi tatmin etmedi.

Ayrıca Tepki çeken açıklamanın ardından kulüpten de, "Şahsın Görüşleri kesinlikle organizasyonumuzun görüşlerini yansıtmıyor." açıklaması geldi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 266 kişi okudu!
21/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.