“Uygurlar Çin Kültürünü Tamamen Benimsemeli”

Çin Kültür ve Turizm Bakanı Hu Heping, Doğu Türkistan'ı Çinlileştirmeyi amaçlayan sözde “Xinjiang’ı (Çin) Kültür yoluyla Besleme” politikasını hayata geçirmenin çok önemli “tedbir” olduğunu söyledi.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde dün yer alan habere göre, 31 Temmuz öğleden önce Doğu Türkistan’daki Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı ve sözde Xinjiang hükümetinin organize etmesiyle “2022 Xinjiang Yahşi Yer, Xinjiang’a yardım eden 19 eyalet ve doğrudan bağlı bölgelerin somut olmayan Kültürel Mirası" başlıklı sergi, Urumçi Güzel Sanat sarayında açıldı.

Sergiye Çin Kültür ve Turizm Bakanı Hu Heping ve sözde “Xinjiang Parti Komitesi” Sekreteri Ma Xingrui, Xinjiang Hükümeti kukla başkanı Erkin Tuniyaz ve Çin Propaganda daire başkanı Zhang Chunlin gibi komünist yetkililer katıldı.

ÇİN’İN ÇİNLİLEŞTİRME POLİTİKALARI ŞİDDETLENECEK
Sergide konuşan Hu Heping, Çin komünist rejimin Doğu Türkistan’ı yönetme planlarının tam ve uygun bir şekilde uygulanması, kaynakların iyi kullanılması, genel verimliliği artırarak Çin kültür yoluyla Xinjiang'ı daha iyi beslemek Doğu Türkistan’ı sözde daha müreffeh hale getirmek, tüm milletlerin kalplerini birleştirmek, kalkınmayı teşvik etmekten bahsederken, bunları gerçekleştirmede Çin ulusunun ortak bilincini pekiştirme gereğini vurguladı.

Sergide konuşan kukla yetkili Erkin Tuniyaz “Yeni dönemde partinin Xinjiang'daki yönetim önlemlerini tam olarak uygulamaya yönelik adımların atılmasıyla birlikte, Xinjiang'ı (Çin) kültür yoluyla besleme politikasıyla, halkın Çin kültürünü tamamen benimsemesi ve Çin ulusunun bir bütün topluluk olarak ortak bilincini güçlendirmesi gerektiği safsatasını öne sürdü.

ÇİN İSLAM DİNİNE SAVAŞ AÇMIŞTIR
Çin rejimi son yıllarda Çin Komünistlerinin merkezi ideolojisine zıt olan İslam dinini ve Allah’a inanan Uygurları yok etmek ve inancından vaz geçirmek için yeni kanun uygulamaları formüle edip halka zulüm ediyor. Bu bağlamda 2018'den 2022'ye kadar geçen beş yıl içinde, Doğu Türkistan'da “İslam'ın Çinlileştirilmesi” adıyla hicri takvimiyle yer yüzünde ilk kez Allaha ve islam’a alenen savaş açıldı. Bu süre zarfında Çin rejimi İslam'a karşı radikal terör politikası uygulayarak 16.000'e yakın Cami’yi yıktı, tahrip etti. Kalan numunelik Camilerden bazıları bar, ahır, kümes, turistik mekan gibi amacı dışında kullanılıyor. Ayrıca “Yasa dışı dini faaliyet” denilerek dinle ilgili her şey tamamen yasaklanmış ve insanlar İslam’dan vazgeçmeye zorlanıyor.

Öte yandan Çin rejimi, Çin eyaletlerinden sözde “Xinjiang’a yönelik hedefli yardım” bahanesiyle Doğu Türkistan'ın Çinlileştirilmesini hızlandırmak için Çinli yerleşimcileri getirerek bölgedeki Çinlilerin sayısını artırmakta. Aynı zamanda sözde “fazla işgücü” “istihdam” ve yoksullukla mücadele” yalanıyla Uygurları Çin vilayetlerine zorla çalıştırmak üzere sürgüne göndermekte.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 230 kişi okudu!
03/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.