“Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası” Yürürlüğe Girdi

ABD Başkanı Joe Biden tarafından 23 Aralık 2021'de imzalanan “Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası” (UFLPA) dün itibariyle yürürlüğe girdi. Yasayla, Çin rejiminin zorunlu çalıştırma yoluyla Doğu Türkistan’da üretilen ticari ürünlerin ABD'ye ithalatına yasak getirildi.

ABD sınır yetkilileri başta olmak üzere güvenlik güçlerine Doğu Türkistan kaynaklı malları engelleme veya el koyma konusunda daha fazla yetki veren UFLPA yasası, 21 haziran 2022 itibariyle yürürlüğe girdi. Yasa'da, bu bölgede üretildiği ifade edilen domates, polisilikon ve pamuk 'uygulama için yüksek öncelik' olarak belirlendi ve bu bölgeden mal ithal eden şirketlerin köle emeğiyle hiçbir bileşenin üretilmediğine dair 'açık ve ikna edici kanıtlar' sağlaması gerekli olduğu vurgulandı. Gerekli belgeleri veya kanıtları sağlamayan şirketin ürünlerine sınır polisi tarafından el konulacağı ifade edildi.

Yasa kapsamında ABD'ye ihracat yapan herhangi bir İngiliz veya Avrupa Birliği moda markası da buna tabi olacak ve ithal edilen ürün için yeterli sertifika veya tedarik zinciri ayrıntılarının sağlanmaması durumunda 250.000 ABD Dolarına kadar para cezasının söz konusu olacağı belirtildi.

TARLADAN KUMAŞA KADAR TÜM AŞAMALAR BELGENECEK
ABD sınır yetkilileri tarafından hazırlanan yasa uygulama rehberi doğrultusunda, en çok moda endüstrisini etkileyecek pamukla ilgili "Pamuğun balya seviyesindeki menşeinden bitmiş ürünün nihai üretimine kadar tüm tedarik zincirini göstermek için olağan iş akışında tutulabilecek kayıtlar da dahil olmak üzere yeterli belgeleri sağlayın" ifadesi yer aldı.

Bürokratik olarak istenilen belgeler arasında, üretim sürecinin akış şeması ve üretim süreçlerinin gerçekleştiği bölgenin haritaları da sağlanması gerektiği uygulama rehberinde belirtildi. İthalatçılardan pamuğun tarladan çıkışından itibaren bir ürüne dönüşmesine kadar tüm süreçleri belgeleyerek ABD gümrük yetkililerine sunulması bekleniyor.

ÇİN: YASA BİR YALAN ÜZERİNE İNŞA EDİLDİ
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ABD'nin UFLPA yasasıyla ilgili yaptığı açıklamada yasanın bir yalan üzerine kurulu olduğunu belirterek milyonlarca insanın soykırıma maruz kaldığı gerçeği inkar etti.

Wenbin, yasanın kuruluşlara ve bireylere yaptırım uygulamak için tasarlandığını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wenbin dün düzenlenen günlük basın toplantısında "Xinjiang'daki 'zorla çalıştırma' iddiası, Çin karşıtı güçlerin Çin'i karalamak için uydurduğu büyük bir yalandır. Pamuk ve diğer endüstrilerin büyük ölçekli mekanize üretime dayandığı ve Xinjiang'daki tüm etnik grupların işçilerinin haklarının gerektiği gibi korunduğu, Xinjiang gerçeğinin tam tersidir." ifadelerini kullandı.

ABD'nin bu yasayla Çin üzerindeki baskısını insan hakları bahanesiyle tırmandırdığını dile getiren Sözcü Wenbin, "Çin, bu eylemleri şiddetle kınıyor, kararlı bir şekilde karşı çıkıyor ve Çinli şirketlerin, vatandaşlarının yasal haklarını ve çıkarlarını korumak için güçlü bir şekilde hareket edecek" dedi.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 614 kişi okudu!
22/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.